Aktualizacja: 14.02.2015 08:33 Publikacja: 14.02.2015 08:33
Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki
W czasie spotkania „Iustitia" została poinformowana o projekcie „Monitoring stresu zawodowego w sądach i jego skutki zdrowotne", jego celach i źródłach finansowania. Szczegóły o projekcie, podmiocie, który podjął się jego wykonania, a także partnerach projektu znajdują się na stronie www.temida.zdrowapraca.org.
Badanie ankietowe, które przewiduje projekt, ma na celu ustalenie poziomu stresu związanego z pracą w polskich sądach. Sprawdza, czy osoby związane z sądownictwem wykazują potrzebę zmiany sytuacji zawodowej, czy w miejscu pracy występuje ryzyko mobbingu. Dodatkowo badanie zdiagnozuje sposoby radzenia sobie ze stresem. Psychologowie związani z projektem podkreślają, że stres zawodowy niesie ryzyko dla zdrowia człowieka, przy czym najczęściej występującymi problemami są: dolegliwości mięśniowo-szkieletowe, choroby układu krążenia, cukrzyca i depresja. Przeciążenie ilością i rodzajem pracy, brak wsparcia ze strony przełożonych i współpracowników, niesprawiedliwość organizacyjna (między innymi brak wynagrodzenia w postaci nie tylko pieniężnej, ale także prestiżu czy pochwały za wysiłek włożony w pracę), niejasne wymagania, niesprecyzowane kryteria awansu, zagrożenia zatrudnienia i inne ryzyka powodują stres zawodowy, a ten z kolei skutkuje chorobą.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas