Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" skierowało do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o wezwanie Stowarzyszenia do udziału w postępowaniu wszczętym z inicjatywy Prezydenta RP o prewencyjne zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ostatniej nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych, nazywanego "lex Biernacki".
- Jak wiadomo, prezydent zaskarżył tylko te przepisy, które bezpośrednio dotykają praw obywatelskich, mianowicie związane z nieograniczonym dostępem ministra sprawiedliwości do danych zawartych w dokumentach sądowych i do akt spraw, w tym akt mających formę elektroniczną. Pozostałe przepisy, które po raz kolejny ograniczają resztki sędziowskiej samorządności i uzależniają coraz bardziej władzę sądowniczą od władzy wykonawczej, nie wzbudziły zainteresowania prezydenta. Trybunał będzie więc rozstrzygał w tym tylko zakresie, który wynika z treści skargi - podkreśla Stowarzyszenie.
Dodaje: "wniosek "Iustitii" oczywiście nie oznacza, że weźmiemy udział w postępowaniu, jako że przepisy ustawy o Trybunale Konstytucyjnym pozwalają przewodniczącemu składu orzekającego na odłożenie wniosku ad acta bez uzasadnienia i bez udzielania jakiejkolwiek odpowiedzi wnioskującemu, co jest równoznaczne z odrzuceniem wniosku".
- W ostatnim okresie zaznaliśmy już tego np. przy rozpoznawaniu skargi Krajowej Rady Sądownictwa na ustawę odbierającą sędziom waloryzację płac. Nie sposób przewidzieć, jak będzie tym razem, niemniej nie możemy z oczywistych przyczyn zaniechać złożenia wniosku - Statut "Iustitii" jasno określa nasze cele i sposoby ich realizacji - zauważa Stowarzyszenie.
Pełna treść wniosku do TK jest dostępna na stronie SSP Iustitia.