Wybory kopertowe. TK oddalił wnioski ws. sędziów Pawłowicz i Piotrowicza

Trybunał Konstytucyjny oddalił wnioski Sejmu o wyłączenie sędziów TK Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza ze sprawy tzw. wyborów kopertowych - przekazano w komunikacie Sejmu.

Publikacja: 03.04.2024 15:05

Krystyna Pawłowicz oraz Stanisław Piotrowicz

Krystyna Pawłowicz oraz Stanisław Piotrowicz

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Chodzi o decyzję ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego z 16 kwietnia 2020 r. która polecił Poczcie Polskiej, podjęcie czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w trybie korespondencyjnym tj. druk kart do głosowania i innych dokumentów wyborczych. Cały problem w tym, że ustawa o wyborach kopertowych weszła w życie kilka tygodni później. Ostatecznie wobec faktycznej niewykonalności całej operacji wybory prezydenckie odbyły się w normalny sposób.

O co chodzi we wniosku posłów PiS do Trybunału Konstytucyjnego

8 grudnia 2023 r. do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek grupy posłów PiS o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą dwóch przepisów tzw. ustawy covidowej. Przepisy te były podstawą prawną decyzji Prezesa Rady Ministrów polecających Poczcie Polskiej S.A. i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. realizację działań zmierzających do przygotowania i przeprowadzenia wyborów na urząd Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym.

Posłowie PiS wskazują we wniosku do TK, że art. 11 ust. 2 ustawy o COVID-19 (oraz ewentualnie art. 11 ust. 3) przez wykluczenie możliwości wydania poleceń zmierzających do przygotowania i przeprowadzania wyborów, prowadziły do uniemożliwienia wykonywania części kompetencji przez premiera, gdy obowiązkiem kierowanej przez niego Rady Ministrów było i jest prowadzenie polityki wewnętrznej, w tym ochrona bezpieczeństwa państwa oraz zachowania porządku publicznego. W tym wypadku chodzić miało o dążenia premiera do zabezpieczenia wykonania biernego i czynnego prawa wyborczego przez obywateli.

Posłowie wskazują, że owym czasie, globalna pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie wyborów w sposób tradycyjny, bez narażenia życia i zdrowia obywateli biorących udział w głosowaniu. Nie wydanie poleceń zmierzających do ułatwienia bezpiecznego głosowania mogło spowodować, że gwarantowane konstytucyjnie prawa wyborcze okazałyby się niemożliwe do zrealizowania.

Czytaj więcej

Wybory kopertowe wracają na wokandę Trybunału Konstytucyjnego

Dlaczego Sejm chciał wyłączenia sędziów Pawłowicz i Piotrowicza

Sejm, jako uczestnik postępowania, pismami procesowymi z 13 lutego br. wniósł o wyłączenie ze składu orzekającego dwojga sędziów TK: Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. We wnioskach podniesiono m.in., że działania związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów prezydenckich w 2020 roku podejmowali ówczesny premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, którzy są członkami Prawa i Sprawiedliwości. Należeli do tej partii także wówczas, kiedy jej członkami byli obecni sędziowie TK (Pawłowicz i Piotrowicz).

W środę poinformowano, że TK oddalił oba wnioski. Jednocześnie podano, że Marszałek Sejmu podjął decyzję o nieprzedstawianiu merytorycznego stanowiska Sejmu w tej sprawie.

Termin rozprawy TK wyznaczono na czwartek 4 kwietnia.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność