Krystyna Pawłowicz: lewackie nagonki i polowanie na sędziów TK

Sędziów TK obecni zarządzający Polską traktują z rechotem jak zwierzynę łowną - napisała na portalu "X" sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Krystyna Pawłowicz.

Publikacja: 22.03.2024 09:30

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Krystyna Pawłowicz w swoim wpisie odniosła się do wywiadu posła PiS Marka Jakubiaka dla portalu Fronda.pl. Stwierdził w nim, że "na korytarzach sejmowych mówi się o tym, że Trybunał ma być zaatakowany w czasie Świąt Wielkanocnych. Być może mamy teraz ciszę przed burzą. Jeśli natomiast dojdzie do ataku na Trybunał Konstytucyjny i ataku na Narodowy Bank Polski, można spokojnie mówić o zamachu stanu w Polsce i doprowadzeniu do sytuacji naprawdę ogromnego kryzysu”.

„Sędziów TK obecni zarządzający Polską traktują z rechotem jak zwierzynę łowną na kt.oni urządzają lewackie nagonki i polowanie (...) To jest niewyobrażalna hańba dla tej ekipy i dla jej wyborców” - skomentowała Pawłowicz.

Czytaj więcej

Trybunał Konstytucyjny po 100 dniach rządu: przełomu nie widać

Przypomnijmy, iż na początku marca Sejm przyjął projekt uchwały w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdzono w niej, że Julia Przyłębska nie ma uprawnień do kierowania Trybunałem, a trzech tzw. sędziów dublerów nie jest sędziami TK.

Uchwała „w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015 – 2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego” jest częścią rządowego planu gruntownych zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Jak pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej”, oprócz uchwały mają powstać dwie ustawy – jedna o nowych porządkach w Trybunale, a druga zawierająca przepisy wprowadzające. W tej drugiej ma być też określenie traktowania dotychczasowych wyroków wydanych z nieprawidłowo wybranymi sędziami TK. Mają to być projekty poselskie.

Będzie też zmiana konstytucji, pozwalająca na skrócenie kadencji sędziów TK i określająca sposób wyboru nowych. Nad zmianą konstytucji ma pracować senacka Komisja Ustawodawcza. Senat jest bowiem, zgodnie z art. 235 konstytucji, jednym z podmiotów uprawnionych do występowania z inicjatywą jej zmiany.

Czytaj więcej

Reforma TK z pakietem Bodnara - plan niezbyt realny, ale ambitny
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego