Minister Bodnar cofnął decyzje Ziobry ws. powołania prezesów sądów

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało we wtorek, że 18 grudnia szef tego resortu Adam Bodnar podjął decyzję o cofnięciu sześciu powołań na stanowiska prezesów sądów.

Publikacja: 19.12.2023 15:30

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Decyzja ministra dotyczy:

  • sędziego Jacka Szredera na stanowisko prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie,
  • sędziego Stanisława Olchowego na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu,
  • sędziego Bartosza Kamieniaka na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie,
  • sędziego Pawła Siwka na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze,
  • sędzi Anny Gąsior-Majchrowskiej na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim,
  • sędziego Wojciecha Karwata na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Radomiu.

Resort sprawiedliwości wyjaśnia, że wszyscy sędziowie ci zostali wyznaczeni z wyprzedzeniem przez poprzedniego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. 

„Wobec trwających kadencji ich poprzedników nie doszło jeszcze do objęcia przez nich stanowisk funkcyjnych, co od strony formalnej umożliwia nowemu Ministrowi Sprawiedliwości cofnięcie decyzji o ich powołaniu.” - czytamy w komunikacie MS.

Czytaj więcej

Nowy dyrektor KSSiP i prezesi sądów. Ziobro rozdaje "złote spadochrony"

Sędziowie objęci decyzją Bodnara mają być indywidualnie poinformowani o głównych motywach podjęcia takiej decyzji. W komunikacie zaznaczono jednak, że chodzi o sposób wyboru — bez udziału w podjęciu decyzji organów samorządu sędziowskiego. Dokonywanie zmian na stanowiskach prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych — bez zasięgania opinii zgromadzeń sędziowskich — umożliwiła Zbigniewowi Ziobrze obowiązujące od września 2017 r. zmienione prawo o ustroju sądów powszechnych. 

Adam Bodnar chce położyć kres tej praktyce zanim uchwalone zostaną przepisy przywracające wpływ władzy sądowniczej na obsadę stanowisk kierowniczych w sądach. W najbliższych dniach ma zwrócić się do zgromadzenia ogólnego sędziów Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz do zgromadzeń ogólnych sędziów sądów okręgowych o wskazanie 2-3 kandydatów na prezesów tych sądów.

„Minister Sprawiedliwości chciałby, aby to właśnie środowiska sędziowskie wskazały najlepszych kandydatów na prezesów, a to wskazanie będzie podstawą podjęcia decyzji przez Ministra Sprawiedliwości.” - podaje MS w komunikacie.

Resort sprawiedliwości podkreśla, że konieczność udziału samorządów sędziowskich w wyborze prezesów wskazywała Komisja Wenecka w opinii z 11 grudnia 2017 r. nr 904/2017. Zgodnie z jej rekomendacją, decyzja Ministra Sprawiedliwości o mianowaniu i odwoływaniu prezesów sadów „powinna zostać wcześniej zaakceptowana przez KRS lub zgromadzenia ogólne sędziów danego sądu podjęte zwykłą większością głosów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przedstawianie kandydatów na prezesów sądów przez zgromadzenia ogóle sędziów w celu ich zaakceptowania przez Ministra Sprawiedliwości”. 

 

Decyzja ministra dotyczy:

Resort sprawiedliwości wyjaśnia, że wszyscy sędziowie ci zostali wyznaczeni z wyprzedzeniem przez poprzedniego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. 

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego