Uchwała Zebrania Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów z 2 marca 2016 r.

Przedstawiciele Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów w środowej uchwale zaapelowali o poszanowanie konstytucyjnej zasady trójpodziału władz, a także odnieśli się do pomysłów reformy wymiaru sprawiedliwości.

Aktualizacja: 03.03.2016 16:02 Publikacja: 03.03.2016 12:59

Uchwała Zebrania Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów z 2 marca 2016 r.

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Jak czytamy w uchwale, „sędziowie sądów powszechnych uczestniczący w Zebraniu Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów apelują do przedstawicieli pozostałych władz i innych uczestników życia publicznego o poszanowanie konstytucyjnej zasady trójpodziału władz (art. 10 Konstytucji RP) oraz wynikających z niej zasad niezależności sądów (art. 173 Konstytucji RP) i niezawisłości sędziowskiej (art. 178 ust. 1 Konstytucji RP). Przejawiać się to winno między innymi w respektowaniu prawomocnych orzeczeń sądów i trybunałów oraz w powstrzymywaniu się od pozamerytorycznej krytyki władzy sądowniczej i sędziów".

Zebranie Przedstawicieli poparło dotychczasowe działania Krajowej Rady Sądownictwa podejmowane w celu ochrony niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów.

Sędziowie zauważają w uchwale, iż ustawodawca wielokrotnie dokonuje zmian w przepisach dotyczących ustroju sądów, które wręcz pogarszają ich funkcjonowanie. W związku z tym, Zebranie Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów zaapelowało, aby wszelkie propozycje zmian organizacji i ustroju sądów powszechnych były konsultowane ze środowiskiem sędziowskim na etapie założeń, a nadto zawierały pogłębione uzasadnienie naukowe i empiryczne. - Wprowadzenie nowego Regulaminu urzędowania sądów bez konsultacji doprowadziło do szeregu wątpliwości, nieporozumień i chaosu – piszą sędziowie.

W uchwale znalazło się też odniesienie do planowanych zmian w ustroju sądów powszechnych. Po pierwsze, sędziowie zwracają uwagę na konieczność szerokiej konsultacji przygotowywanych projektów. -Trwałe rozwiązania systemowe powinny uwzględniać opinie przedstawicieli wielu środowisk, w tym sędziów, innych uczestników postępowań, przedstawicieli nauki i organizacji pozarządowych – podkreślają.

Zdaniem sędziów, niezależność sądów wymaga, aby zmianie uległ model nadzoru administracyjnego nad działalnością sądów powszechnych. Chodzi o połączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości z funkcją Prokuratora Generalnego posiadającego uprawnienia strony postępowania, które zdaniem sędziów, przy zachowaniu obecnego modelu zewnętrznego nadzoru administracyjnego, stoi w jawnej sprzeczności z konstytucyjną regułą odrębności i niezależności sądów.

Problemem jest wzrastająca liczba spraw wpływających do sądów powszechnych i stałe rozszerzanie ich kognicji skutkuje znacznym obciążeniem sędziów i pozostałych pracowników sądownictwa powszechnego. - Konieczne zatem jest podjęcie działań w celu ograniczenia kognicji sądów i zwiększenia liczby referendarzy sądowych, asystentów sędziego i urzędników sądowych – postulują sędziowie. Chcą też wycofania się z obciążania sędziów i pozostałych pracowników różnymi zadaniami o charakterze administracyjnym i technicznym.

W uchwale Zebranie Sędziów zwraca uwagę na to, że wprowadzanie kazuistycznych rozwiązań dotyczących przydziału spraw (zwłaszcza w projekcie zmian w Kodeksie Postępowania Karnego) doprowadzi do pogorszenia sytuacji stron i wydłużenia czasu trwania postępowań. - Regulując zasady przydziału spraw, konieczne jest uwzględnienie możliwości i specjalizacji sędziów – czytamy.

Na zakończenie sędziowie zwrócili się do władz o zapewnienie odpowiednich środków na organizację i realizację zadań z zakresu działalności informacyjnej.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr