Znów więcej decyzji fiskusa trafiło do sądowego kosza

W 2022 r. WSA uwzględniły aż 30 proc. skarg na rozstrzygnięcia skarbówki.

Publikacja: 28.04.2023 03:00

Znów więcej decyzji fiskusa trafiło do sądowego kosza

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Tak wynika z oficjalnej informacji o działalności sądów administracyjnych w 2022 r. Fiskus znów nie ma szczególnych powodów do zadowolenia. Tak jak w latach ubiegłych, najwięcej skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA) wnieśli niezadowoleni podatnicy. Zwiększył się też odsetek sporów, które fiskus w pierwszej instancji przegrał.

Podatnicy się skarżą

W 2022 r. do wszystkich WSA w sumie wpłynęło 64 951 skarg na akty i czynności oraz 12 167 na bezczynność organów i przewlekłe prowadzenie postępowania. Co ciekawe, w porównaniu z 2021 r. do sądów pierwszej instancji trafiło prawie 12 proc. mniej sporów z urzędnikami.

Czytaj więcej

Ponad 30 proc. decyzji sądów administracyjnych do kosza

Na rozprawie WSA załatwiły 19 277, a prawie 40 tys. na posiedzeniu niejawnym. Pomimo pandemii sądy administracyjne – które od lat są prymusem wymiaru sprawiedliwości – działały bardzo sprawnie. Przed WSA w 75 proc. spraw czas oczekiwania na ich załatwienie wynosił do sześciu miesięcy. Ale w terminie do czterech miesięcy udało się załatwić aż 53 proc. z nich, a 37 proc. nawet do trzech miesięcy.

Z danych wynika, że procent spraw, które w pierwszej instancji kończą się wygraną skarżącego, czyli obywatela, przedsiębiorcy czy podatnika, utrzymuje się na podobnym poziomie, ale tendencja jest wzrostowa. W 2022 r. WSA wyeliminowały z obrotu prawnego średnio aż 30,95 proc. decyzji i innych czynności organów administracji publicznej. W 2021 r. współczynnik ten był równie wysoki i wynosił 31,07 proc., w 2020 r. było to 28,1 proc., a w 2019 r. – 27,32 proc. Dla porównania w 2016 r. po interwencji WSA do kosza trafiło niecałe 20 proc. rozstrzygnięć urzędników.

Znów najwięcej orzeczeń WSA zapadło w sprawach podatkowych – to 22,51 proc. ogółu. Na 13 343 załatwione skargi w sprawach podatkowych sądy uwzględniły 3989, czyli aż 29,9 proc. Dla porównania w latach 2020–2021 WSA zakwestionowały niecałe 26 proc. rozstrzygnięć skarbówki.

Znaczącym wzrostem wyroków WSA uchylających decyzje podatkowe w 2022 r. nie jest szczególnie zaskoczona Maja Fabrowska-Bielska, radca prawny, partner w kancelarii Gawlas & Partnerzy.

– W ostatnich latach wprowadzono, delikatnie mówiąc, szereg nieprecyzyjnych przepisów podatkowych, z kulminacją w postaci tzw. Polskiego Ładu. Zarówno podatnicy, jak i organy podatkowe mieli poważne problemy z ich interpretacją, a to z kolei stało się przyczynkiem do zwiększenia ilości sporów podatkowych – tłumaczy Maja Fabrowska-Bielska.

Czytaj więcej

Sądy nie będą pracować dłużej

W jej ocenie WSA coraz większą wagę przywiązują do rzetelnego i szczegółowego przeprowadzenia postępowania dowodowego przez organy oraz jakości i sposobu uzasadniania decyzji podatkowych.

– Z mojej praktyki wynika, że coraz częściej sędziowie nie kryją oburzenia „poziomem” decyzji podatkowych – mówi Maja Fabrowska-Bielska.

Słabo w statystykach wypadają samorządowcy. Bo choć sprawy ze skarg dotyczących samorządu terytorialnego stanowiły niecałe 4 proc., to WSA uwzględniły prawie 54 proc. skarg na działalność uchwałodawczą samorządu gminnego i ok. 44 proc. powiatowego.

Instancja wyżej

W 2022 r. od wyroków WSA wniesiono 19 310 skarg kasacyjnych, z czego 954 zostały odrzucone. Sprawy przekazane do Naczelnego Sądu Administracyjnego stanowiły niecałe 25 proc. ogółu załatwionych przez WSA. Co oznacza, że trzy czwarte skarżących jest zadowolonych bądź nie kwestionuje orzeczeń WSA.

Tak wynika z oficjalnej informacji o działalności sądów administracyjnych w 2022 r. Fiskus znów nie ma szczególnych powodów do zadowolenia. Tak jak w latach ubiegłych, najwięcej skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA) wnieśli niezadowoleni podatnicy. Zwiększył się też odsetek sporów, które fiskus w pierwszej instancji przegrał.

Podatnicy się skarżą

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów