I Prezes SN blokuje wykonanie trzeciego orzeczenia TSUE

Pierwsza prezesa SN Małgorzata Manowska nie chce przekazać tzw. starym sędziom SN akt ważnej sprawy dotyczącej statusu tzw. neo-sędziów SN. To trzecia blokowana przez Manowską sprawa, w której orzeczenie wydał Trybunał Sprawiedliwości UE - informuje OKO.press.

Publikacja: 24.02.2023 11:16

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska

Foto: Sąd Najwyższy

Chodzi o akta, które wróciły z TSUE w sprawie pytania prejudycjalnego z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, który prowadzi postępowanie w sprawach o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego sędziego. Trybunał w Luksemburgu wydał postanowienie w tej sprawie 22 grudnia 2022 r.  Uznał wnioski Izby za niedopuszczalne i odmówił odpowiedzi.

18 stycznia 2023 r. akta wróciły do SN. Prezes Manowska nie chce ich jednak przekazać do Izby Pracy, która powinna teraz wydać swoje orzeczenie w oparciu o orzeczenie Trybunału. 

OKO.press zauważa, że blokując wydanie tych akt prof. Manowska działa także we własnej sprawie. Pytania prejudycjalne składu orzekającego Izby Pracy  dotyczyły bowiem tego, czy można uznać, że  sędziowie SN powołani w procedurze z udziałem upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa nie są sędziami. Prezes Manowska też jest takim sędzią. TSUE nie przesądził ostatecznie sprawy na korzyść neo-sędziów. Ostateczne orzeczenie musi wydać Izba Pracy. 

O „aresztowaniu” akt przez Manowską wie już prezes TSUE Koan Lenaerts.

- Powinien wiedzieć, co się dzieje w SN z wykonywaniem orzeczeń TSUE – powiedział OKO.press prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Piotr Prusinowski, który  poinformował o tym TSUE, Prokuratora Generalnego, RPO oraz sędziów, którzy złożyli precedensowe pozwy rozpatrywane w Izbie Pracy. -  Procedura nie zna instytucji typu: »jestem I prezesem, nie oddam ci akt i co mi zrobisz«. W mojej ocenie to, co robi prezes Manowska, utrudnia sprawowanie wymiaru sprawiedliwości - dodał.

Prezes Piotr Prusinowski uważa, że I prezes Małgorzata Manowska mogła złamać dwa artykuły kodeksu karnego.

Portal przypomina, że to już trzecie orzeczenie TSUE ws. statusu neo-sędziów SN, którego wykonanie blokuje Małgorzata Manowska.

Do dziś legalna Izba Cywilna SN nie wykonała wyroku TSUE z października 2021 roku, w którym też pytania prejudycjalne zadali starzy sędziowie SN. Manowska przez kilka miesięcy nie oddawała akt tej sprawy. Potem zmieniono skład sędziowski, który ma wykonać wyrok TSUE. I teraz mają w nim większość neo-sędziowie (na czele z samą Manowską), którzy mogą zablokować wykonanie wyroku unijnego trybunału.

W 2022 roku Manowska zablokowała przekazanie Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych akt dotyczących pytań prejudycjalnych, w których TSUE wydał wyrok w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej

Majchrowski: Manowska powinna zrezygnować z urzędu sędziego albo chociaż z funkcji Prezesa SN
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach