Zadania oraz kompetencje Trybunału określa Konstytucja RP, zgodnie z nią zajmuje się on m.in. orzekaniem w sprawach zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją, badaniem skarg konstytucyjnych czy też rozstrzyganiem w sporach kompetencyjnych między centralnymi i konstytucyjnymi organami państwa.
Mimo tego, że wyroki są głównym zajęciem organu, to jak wskazuje wydawnictwo w pierwszym półroczu 2022 roku zapadło ich jedynie siedem, dodatkowo wydano 18 postanowień u umorzeniu postępowania - co łącznie daje 25 spraw merytorycznie rozpatrzonych. Liczba ta nie obejmuje postanowień o nadaniu lub odmowie nadania biegu skardze konstytucyjnej lub wnioskowi podmiotu legitymizowanego szczególnie, w tych przypadkach Trybunał bada wyłącznie spełnienie formalnych wymogów, nie ich merytoryczność.
Wydawnictwo przywołało statystyki z lat poprzednich, za kadencji prezesa prof. Andrzeja Rzeplińskiego, która trwała od 3 grudnia 2010 roku do 19 grudnia 2016 roku (jak wskazano, dane za corocznymi informacjami o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa TK, dostępnymi na stronie internetowej Trybunału):
- w 2011 roku – 59 wyroków i 55 postanowień o umorzeniu postępowania;
- w 2012 – 67 wyroków i 55 postanowień o umorzeniu postępowania;