Środki z KPO zostały zablokowane w ubiegłym roku w związku z konfliktem o praworządność. W ramach planu Polska w ciągu kilku lat może otrzymać 23,9 mld euro unijnych dotacji i 11,5 mld pożyczek.

- Zatwierdzenie nastąpi prawdopodobnie dziś po południu lub jutro rano – powiedział jeden z wysokich rangą unijnych urzędników.

Agencja Reutera zaznacza, że zatwierdzenie przez KE nie spowoduje natychmiastowych wypłat, ponieważ najpierw Polska będzie musiała spełnić tzw. kamienie milowe uzgodnione z Brukselą. Chodzi o reformę systemu sądownictwa dyscyplinarnego sędziów i przywrócenie do orzekania zawieszonych sędziów.

- Przed wypłaceniem jakichkolwiek pieniędzy Komisja sprawdzi, czy zmiany uzgodnione z Warszawą zostały wdrożone – poinformowali unijni urzędnicy.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Znosi ona kwestionowaną przez TSUE Izbę Dyscyplinarną SN, umożliwia i wprowadza test niezależności i bezstronności sędziów. Obecnie nad ustawą pracuje Senat.

Czytaj więcej

Sejm uchwalił kamienie milowe do wypłat z UE