O orzeczeniu wydanym w poniedziałek Izbę Dyscyplinarną  informuje "Iustitia" - największe stowarzyszenie sędziowskie w Polsce.

"Prezes nielegalnie działającej Izby Dyscyplinarnej - były prokurator Adam Roch zdecydował, że dalsze zawieszenie w czynnościach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna jest niezasadne i uchylił wcześniejszą decyzję o jego zawieszeniu" - czytamy na profilu "Iustitii".

- Nie czuję wdzięczności wobec Izby Dyscyplinarnej SN, bo Izba nie jest sądem. To tak, jakby złodziej zwrócił skradzioną wcześniej rzecz. To tak, jakby złodziej zwrócił skradzioną wcześniej rzecz - powiedział Juszczyszyn dla RMF24.

Sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony 4 lutego 2020 roku. Jako sędzia sądu rejonowego delegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpatrywał w listopadzie 2019 roku apelację w sprawie cywilnej i uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Czytaj więcej

Sąd: prokuratura ma się zająć Nawackim ws. niewykonania wyroku TSUE

Po tej decyzji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro cofnął sędziemu Juszczyszynowi delegację do sądu okręgowego, a rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab wszczął postępowanie dyscyplinarne w związku z "uchybieniem godności urzędu".

29 listopada prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i jednocześnie członek nowej KRS Maciej Nawacki zawiesił Pawła Juszczyszyna na miesiąc w orzekaniu. Izba Dyscyplinarna zdecydowała w grudniu 2019 roku o uchyleniu zarządzenia prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego o przerwie w wykonywaniu czynności służbowych przez Pawła Juszczyszyna.

Na początku stycznia wrócił on do orzekania. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych zaskarżył tę uchwałę Sądu Najwyższego uznając ją za wadliwą. 4 lutego 2020 r. Izba Dyscyplinarna zdecydowała o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna i obniżeniu jego wynagrodzenia o 40 proc.

W kwietniu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zdecydował, że sędziego Pawła Juszczyszyna należy dopuścić "do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych przysługujących z tytułu pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie".

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

"Decyzja o przywróceniu Pawła Juszczyszyna do sędziowskiej służby, kończy - w tym zakresie - bezprawie trwające trzeci rok. Nie zmienia jednak tego, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, Adam Roch - sędzia, jego decyzja - orzeczeniem. I że na powrót do orzekania wciąż czekają inni odważni sędziowie. Dzień Wymiaru Sprawiedliwości - to również ich dzień" - czytamy na facebookowej stronie "Iustitii".

Czytaj więcej

Nawacki: przywrócę Juszczyszyna niezwłocznie. Juszczyszyn: nie wierzę