Jak informuje portal OKO.Press, wystąpienie zostało skierowane do marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego w związku z rozpoczęciem przez Sejm prac nad projektami ustaw, które mają zlikwidować Izbę Dyscyplinarną w obecnym kształcie. Likwidacja tej Izby to jeden z warunków Komisji Europejskiej przed odblokowaniem dla Polski miliardów z Krajowego Programu Odbudowy.
Przypomnijmy, że wczoraj po południu Sejm zdecydował o skierowaniu do dalszych prac trzech z pięciu projektów tj. prezydenckiego, PiS i Solidarnej Polski.
Czytaj więcej
Z pięciu projektów naprawy Izby Dyscyplinarnej SN i ugody z Komisją Europejską Sejm do dalszych prac skierował trzy projekty: prezydencki, PiS i Solidarnej Polski.
W swoim oświadczeniu sędziowie zaznaczyli, że dostrzegają "próby rozwiązania problemu narastającej od 2016 roku destrukcji wymiaru sprawiedliwości, w tym Sądu Najwyższego". Jednocześnie zauważają, że przedstawione projekty nie realizują wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej: z dnia 19 listopada 2019 r. w połączonych sprawach C-585/18, C-624/18 i C-625/18, z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie C-824/18, z dnia 15 lipca 2021 r. w sprawie C-791/19 oraz z dnia 6 października 2021 r. w sprawie C-487/19. Nie uwzględniają także wniosków płynących z wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wydanych w sprawach: Reczkowicz przeciwko Polsce, Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce oraz Advance Pharma przeciwko Polsce.
"Z przywołanych orzeczeń trybunałów europejskich wynika, że głównym źródłem zagrożeń dla stanu praworządności w Polsce jest niezgodne z Konstytucją RP ukształtowanie sędziowskiej części składu Krajowej Rady Sądownictwa na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Rady Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, a także związany z tym status osób powołanych na urząd sędziego na podstawie uchwał tak ukształtowanej Krajowej Rady Sądownictwa." - wskazują sędziowie.