Reklama
Rozwiń

MSZ nie chce zaostrzać konfliktu z UE. Dlatego Trybunał odroczył wyrok?

To nie wyrok TSUE, ale stanowisko MSZ mogło spowodować nieoczekiwane przerwanie po godzinie rozprawy przed TK i bezterminowe odroczenie dalszego rozpoznania wniosku Zbigniewa Ziobry o konstytucyjne skontrolowanie procedury „pieniądze za praworządność".

Publikacja: 16.02.2022 20:10

MSZ nie chce zaostrzać konfliktu z UE. Dlatego Trybunał odroczył wyrok?

Foto: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

– Przez sam akt akcesji do Unii Europejskiej Polska wyraziła zgodę na przewidziane w art. 322 ust. 1 lit. a traktatu o funkcjonowaniu Unii przyjmowanie w formie rozporządzenia zasad określających warunki uchwalania i wykonywania budżetu oraz kontrolowania rachunków – wskazuje w swym stanowisku dla TK MSZ, reprezentowane przed Trybunałem przez Piotra Wawrzyka, wiceministra spraw zagranicznych.

Gdyby podzielić zastrzeżenia prokuratora generalnego (PG), to można by powziąć wątpliwości co do wyrażenia przez RP zgody na przyjęcie mechanizmu warunkowości. Można jednak wyobrazić sobie potencjalne negatywne konsekwencje stwierdzenia niezgodności tego przepisu z Konstytucją RP (o co wnosi Ziobro), m.in. w zakresie uzyskiwania przez RP środków finansowych. Można też argumentować, że stwierdzenie niekonstytucyjności art. 322 ust. 1 lit. a lub przyjętego na jego podstawie rozporządzenia, nie pozbawi go skuteczności na płaszczyźnie prawa unijnego. Co więcej, potencjalny wyrok TK mógłby utrudnić władzom RP obronę istotnych interesów RP na forum unijnym.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono