Kara finansowa dla sędziów - konieczność czy dolegliwość

Sędziowie dostaną po kieszeni

Aktualizacja: 28.10.2017 20:37 Publikacja: 28.10.2017 02:00

Kara finansowa dla sędziów - konieczność czy dolegliwość

Foto: Fotorzepa

Prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przewiduje dla sędziów SN karę dyscyplinarną obniżenia wynagrodzenia zasadniczego o 5–50 proc. na czas od sześciu miesięcy do dwóch lat oraz taką samą karę dyscyplinarną dla sędziów sądów powszechnych w stanie spoczynku.

Nie jest to nowe rozwiązanie, bo karę obniżenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego dodano do katalogu kar dyscyplinarnych 5 stycznia 2017 r. nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych. Nie są znane opinii publicznej żadne wyniki badań czy analizy, które by wykazywały, że ta kara przyczyniła się do poprawy sytuacji w sądownictwie, przyspieszyła rozpatrywanie spraw czy skróciła procesy sądowe. Rozwiązanie to było szeroko krytykowane, także na łamach „Rzeczpospolitej". Pomimo argumentów zawartych w tych publikacjach unormowania te nie zostały zmienione, a obecna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym w art. 74 § 1 pkt 3 i art. 105 pkt 11 przewiduje nieuzasadnione obostrzenie tej kary.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo