Reklama
Rozwiń

O upadku autorytetu sądów i prawa

Zaufanie do sądów spadnie znacząco, a co za tym idzie, również szacunek dla samego prawa. Wzrost agresji, przemocy, brak szacunku dla drugiego człowieka jest dostrzegalny nie tylko w atakach na posłów czy dziennikarzy, ale także w sali sądowej.

Aktualizacja: 07.01.2018 06:28 Publikacja: 06.01.2018 15:25

O upadku autorytetu sądów i prawa

Foto: Adobe Stock

Koniec roku zawsze skłania do refleksji. Wyjątkowo w historii Polski ten rok kończy się dosłownie trzęsieniem ziemi w sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Nie da się budować dobrych praktyk w sądzie w atmosferze nieufności, czystek i podważania stabilności systemu prawa.

Wydarzenia te położą się cieniem na relacjach między sędziami i profesjonalnymi pełnomocnikami. Zmieni się również zapewne stosunek obywateli do sądów i przedstawicieli zawodów zaufania publicznego. Można prognozować, że znacząco spadnie zaufanie do sądów, a co za tym idzie, również szacunek dla samego prawa. Upadek autorytetu sądów będzie miał przełożenie na obniżenie się kultury przestrzegania prawa przez obywateli. Wzrost agresji, przemocy, braku szacunku dla prawa i drugiego człowieka jest dostrzegalny nie tylko w atakach na posłów czy dziennikarzy, ale także w sali sądowej.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono