Jak podaje portal oko.press, w tej sprawie Prokurator Generalny złożył skargę nadzwyczajną do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. To jedna z dwóch powołanych przez PiS nowych Izb SN.

Zbigniew Ziobro chce, by ta Izba skasowała prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który nakazał byłej żonie sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie - Waldemara Żurka - przeprosiny za oskarżanie go o to, że nie płacił alimentów i, że był wyrodnym mężem.

Oko.press przypomina, że Prokurator Generalny już wcześniej złożył skargę nadzwyczajną na inny korzystny dla sędziego wyrok dotyczący finansowych rozliczeń z byłą żoną. I Izba Kontroli uchyliła ten wyrok.

Sędzia Waldemar Żurek nie ma wątpliwości, że Prokurator Generalny składając drugą skargę nadzwyczajną wykorzystuje ten instrument by w niego uderzyć.

- Prokuratura wykorzystuje ją, by odwrócić prawomocny wyrok. Robi to z kilku powodów. Chce pokazać sędziom, którzy bronią praworządności, że może wpływać na ich prywatne życie – mówi oko.press sędzia Żurek. Dodaje: „Prokuratura pokazuje też, że może zmieniać wyroki wydane przez niezależnych sędziów. To przestroga dla wszystkich przeciwników władzy. Sygnał, że nie ma szans z nią wygrać”.

Czytaj więcej

Waldemar Żurek
Sędzia Żurek nie posłuchał Trybunału Konstytucyjnego