Sędzia Marta Pilśnik orzeczenie dotyczące zwolnienia z aresztu prokuratora Andrzeja Z. wydała 20 sierpnia 2021 roku.

Sędzia uchyliła stosowany wobec prokuratora areszt tymczasowy powołując się na artykuł 253 paragraf 1 kodeksu postępowania karnego.

Co mówi przepis
Art. 253 par. 1 Kodeksu postępowania karnego

Środek zapobiegawczy należy niezwłocznie uchylić lub zmienić, jeżeli ustaną przyczyny, wskutek których został on zastosowany, lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę

Jak poinformowało OKO.press biuro prasowe Sądu Okręgowego w Warszawie „w ocenie sądu z uwagi na brak skutecznego zezwolenia na ściganie niemożliwe jest prowadzenie w stosunku do wyżej wymienionego postępowania jurysdykcyjnego”.

Orzeczenie sędzi ostro skomentowała Prokuratura Krajowa, która oskarżyła prokuratura Andrzeja Z. Jej rzecznik Łukasz Łapczyński orzeczenie sądu określił jako „kuriozalne” i „bulwersujące”. - Podważanie skuteczności uchylenia Andrzejowi Z. immunitetu prokuratorskiego przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego może prowadzić do podważania biegu innych postępowań w sprawach, które wymagały bądź będą wymagać uchylenia immunitetu prokuratorskiego albo sędziowskiego” – podkreślał w rozmowie z Polską Agencją Prasową Łapczyński.

Prokurator Andrzej Z. jest jednym z czterech oskarżonych w głośnej sprawie. Prokuratura postawiła mu zarzut przekroczenia uprawnień, korupcyjny i utrudniania postępowania karnego. Zdaniem prokuratury miał on przyjąć milion złotych łapówki i inne korzyści za utrudnianie postępowania w sprawie zabójstwa.

Czytaj więcej

Jest zgoda Sądu Najwyższego na areszt dla prokuratora Andrzeja Z.