Sejm uchwalił w piątek pilną nowelę ustawy o lekarzu sądowym. Ustawa weszła w życie 1 lutego 2008 r. i ustanowiła listę lekarzy sądowych. Od tego dnia tylko oni mieli wystawiać zaświadczenia lekarskie uczestnikom procesów, zarówno karnych, jak i cywilnych: oskarżycielom, oskarżonym, obrońcom, powodom, pozwanym, świadkom i pełnomocnikom. Cel reformy jest jasny: ma ukrócić praktykę używania zwolnień do przeciągania postępowań. Zanim jednak ustawa weszła w życie, wynikł poważny problem: zabrakło chętnych do tej nowej roli.
Według najświeższych informacji Ministerstwa Sprawiedliwości w całym kraju podpisano do tej pory zaledwie 202 umowy z lekarzami sądowymi, a to tylko 15 proc. potrzebnych. Podobno jest pewna poprawa, zachętą ma być podwyższenie przez ministra sprawiedliwości wynagrodzenia za wystawienie zaświadczenia z 40 do 80 zł, ale to wciąż za mało.
Rząd skierował więc do Sejmu pilną nowelę ustawy. Upoważnia ona prezesów sądów, które mają kłopoty, do dopuszczania innych (zwykłych) lekarzy do wydawania zaświadczeń. To wyjście awaryjne ma jednak obowiązywać tylko do końca roku.
Jak powiedział „Rz” Wojciech Wilk, poseł sprawozdawca (PO), w trakcie prac sejmowych nad nowelizacją nie było większych kontrowersji. PiS zgłosiło dwie poprawki: aby „awaryjnych” lekarzy dopuścić do wydawania zaświadczeń tylko do połowy tego roku oraz aby oni także rejestrowali wydawane zaświadczenia. Sejm ich jednak nie przyjął.
Mechanizm doboru lekarzy sądowych jest czytelny. Kandydat musi się wykazać wysokimi kwalifikacjami zawodowymi oraz moralnymi. O wskazanie odpowiedniej liczby kandydatów w danej specjalności zwraca się do odpowiedniej okręgowej rady lekarskiej prezes miejscowego sądu okręgowego. Potem wybiera lekarzy i podpisuje z nimi umowy, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości w ich działaniu może umowę rozwiązać.Wszystkie zwolnienia lekarza sądowego są archiwizowane, podobnie jak jego wydatki. Szczegóły wystawiania zaświadczeń, archiwizacji i wynagradzania lekarzy zawierają trzy rozporządzenia ministra sprawiedliwości, które weszły w życie 1 lutego 2008 r. Teraz nowela trafi do Senatu.