Reklama
Rozwiń

Co trzecia skarga do WSA jest skuteczna

Na rozstrzygnięcie sprawy przez WSA czeka się od trzech do sześciu miesięcy. Na ostateczny werdykt NSA aż półtora roku do ponad dwóch lat

Publikacja: 28.04.2009 08:07

Co trzecia skarga do WSA jest skuteczna

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Z udziałem prezydenta RP obradowało Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Od reformy sądownictwa administracyjnego odbywało się już po raz piąty. Pierwszy raz natomiast w nowym gmachu NSA, którego uroczyste otwarcie ma nastąpić we wrześniu.

Nowe zjawiska wystąpiły również w działalności sądów administracyjnych. [b]Po znaczącym wzroście wpływu skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych w latach 2004 –2005 od 2006 r. następuje co roku kilkuprocentowy spadek.[/b] W 2007 r. liczba skarg zmniejszyła się o 6 proc. w stosunku do 2006 r., a w 2008 r. – o kolejne 6,2 proc. w stosunku do 2007 r.

[b]Zdecydowanie więcej skarg kasacyjnych ma natomiast NSA[/b]: 18 tys. w ubiegłym roku, trzy razy więcej niż w 2004 r.

[b]W rezultacie na rozstrzygnięcie sprawy przez WSA czeka się obecnie od trzech do sześciu miesięcy, ale na ostateczny werdykt NSA aż półtora roku do ponad dwóch lat.[/b]

– To niepokoi i trzeba ten stan rzeczy jak najszybciej zmienić – mówił podczas zgromadzenia prezes NSA prof. Janusz Trzciński.

Przybędzie więc dziesięciu nowych sędziów NSA, a sąd ten będą wspomagać sędziowie delegowani z sądów wojewódzkich. Zwiększy się liczba stanowisk sędziowskich w WSA. Przestaną tam natomiast istnieć etaty asesorskie.

W ubiegłym roku do WSA wpłynęło przeszło 57 tys. skarg. Z przeszło 40 tys. skarg rozpoznanych na rozprawach skuteczna okazała się co trzecia. WSA wyeliminowały prawie czwartą część zaskarżonych decyzji organów administracji publicznej.

W skargach dominowały, jak zazwyczaj, sprawy podatkowe (31 proc. w WSA i 38 proc. w NSA), w większości dotyczące VAT. Dalej budowlane, celne, zagospodarowania przestrzennego oraz budowy i utrzymania dróg publicznych. Zmniejszaniu się liczby spraw celnych towarzyszyło zwiększenie liczby tych z zakresu własności przemysłowej i funduszy unijnych.

Rośnie wpływ orzecznictwa sądów administracyjnych na działalność legislacyjną. Uchwała NSA w sprawie tzw. milczących interpretacji podatkowych spowodowała zmianę ordynacji podatkowej. Poglądy i wskazówki tych sądów uwzględnia zmieniona w listopadzie 2008 r. ustawa o VAT. Wiele zmian wprowadzono w przepisach ochrony środowiska oraz w prawie budowlanym. Problematyczna może się natomiast okazać niekonsultowana z NSA nowelizacja prawa o ruchu drogowym, które – zdaniem prof. Trzcińskiego – narusza prawo do sądu.

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/04/27/co-trzecia-skarga-do-wsa-jest-skuteczna/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono