[b]Publikujemy obszerny fragment listu otwartego asystentów sędziów dotyczący przyjętego przez rząd projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. [/b]
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw , w którym zaproponowano uchylenie regulacji przejściowej, zawartej w art. 65 ust. 3-7 i art. 67 ust. 3 ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, wzbudza liczne kontrowersje.
O reakcji środowiska asystentów i referendarzy, a także o stanowisku Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie pisaliśmy w artykułach: "[link=http://www.rp.pl/artykul/344732,545610-Na-sedziego-znow-z-dluzsza-praktyka.html]Na sędziego znów z dłuższą praktyką[/link]" oraz "[link=http://www.rp.pl/artykul/61797,545818-Co-dalej-z-asystentami-i-referendarzami-.html]Ministerstwo uspokaja asystentów i referendarzy[/link]".
Oto obszerny fragment listu otwartego, który do redakcji "Rzeczpospolitej" przysłali asystenci sędziów Apelacji Wrocławskiej:
"(...) [i]stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości cechuje niejasność, pogłębiająca niepokój co do faktycznych zamierzeń organu egzekutywy rządowej. Mimo obietnic do dziś brak kompetentnej informacji, iż rząd przy planowanej nowelizacji uwzględni liczne głosy środowiska w kierunku ujednolicenia statusu osób po przyszłym egzaminie sędziowskim w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, oraz osób, które zdały egzamin sędziowski w latach 2007 – 2010 r. i odbyły wymagany przepisami przejściowymi 2-letni okres asystentury po egzaminie. We wzmiankowanym „wyjaśnieniu” brak jest zdecydowanego stanowiska Ministerstwa w zakresie umożliwienia równego dostępu do zawodu sędziego dla osób po Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a osób, które już złożyły państwowy egzamin sędziowski po uprzednim odbyciu 3-letniej aplikacji prowadzonej przez sądy apelacyjne.