Sędziwie i sądy: nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych

Jutro wchodzi w życie część przepisów nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych i kilku innych ustaw

Publikacja: 11.10.2011 04:55

Sędziwie i sądy: nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Na te najbardziej kontrowersyjne: oceny okresowe połączone z planem indywidualnego rozwoju i wprowadzenie menedżerów do sądów, musimy jeszcze poczekać. Na razie w życie wchodzą przepisy regulujące sprawy prowadzenia wykazów służbowych, zawieszenia w czynnościach służbowych czy stanie spoczynku.

Zgodnie z nowymi przepisami prezes sądu okręgowego będzie prowadził dla każdego sędziego w rejonie i okręgu osobny wykaz służbowy. Znajdą się w nim podstawowe dane dotyczące stosunków służbowych i osobistych sędziego, które mają wpływ na pełnienie przez niego urzędu. Będzie on też zawierał dane o odbytych szkoleniach i formach doskonalenia zawodowego oraz innych okolicznościach wskazujących na specjalizację. W apelacji wykaz taki poprowadzi prezes właściwego sądu apelacyjnego.

Nowela przewiduje też, że sędziemu przechodzącemu w stan spoczynku przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Wraz z nowelą w życie wchodzą zmiany poświęcone funkcjonowaniu aplikacji ogólnej oraz Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Na ich mocy w następnym naborze na aplikację ogólną  do drugiego etapu nie przejdą wszyscy kandydaci, którzy  uzyskają minimum ustalone przez ministra sprawiedliwości. Liczba dopuszczonych do drugiego etapu nie będzie bowiem wyższa niż dwukrotność ustalonego wcześniej  limitu.

Podstawa prawna:

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo