– Wymiar sprawiedliwości wymaga głębokich reform strukturalnych i organizacyjnych, przede wszystkim ograniczenia zbyt szerokiego zakresu spraw rozpoznawanych przez sądy powszechne oraz czynności niezwiązanych z wymierzaniem sprawiedliwości wykonywanych przez sędziów – uważają sędziowie członkowie Stowarzyszenia Sędziów Themis.
Opinię tę wyrazili w uchwale kończącej dwudniowe (13 – 14 stycznia) spotkanie. Sędziowie pracowali w trzech zespołach: karnym, cywilnym i administracyjnym, a celem spotkania była praca nad zmianami ustawowymi, strukturalnymi i organizacyjnymi zmierzającymi do ograniczenia kognicji sądów oraz zakresu czynności niezwiązanych z wymierzaniem sprawiedliwości wykonywanych przez sędziów.
Sędziowie zauważają konieczność racjonalizacji liczby powierzonych im do rozpoznania spraw, gdyż istniejące różnice nie sprzyjają sprawności postępowania.
Sposobem na rozwiązanie problemu nie jest jednak likwidacja małych sądów i utworzenie zamiast nich wydziałów zamiejscowych.
Stowarzyszenie sprzeciwia się stosowaniu wyłącznie kryterium liczby sędziów podczas podejmowania decyzji dotyczących likwidacji sądów, ponieważ bardziej przydatnym kryterium jest liczba spraw, które wpłynęły do sądów i efektywność ich działania.