Reklama
Rozwiń

Wprowadzenie trzech rodzajów asystentów przyspieszy procesy?

Stowarzyszenie Sędziów Themis proponuje wprowadzenie do sądów trzech rodzajów asystentów

Publikacja: 19.04.2012 08:45

Asystent trafi do wydziału, a nie do konkretnego sędziego

Asystent trafi do wydziału, a nie do konkretnego sędziego

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Sędziowie chcą się pozbyć przepisów, które przeszkadzają w szybkim sądzeniu, i przekazać kilka obowiązków referendarzom, dyrektorom sądów i asystentom. Propozycje otrzymał już Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości.

Zaproponowano np. ograniczenie czynności administracyjnych wykonywanych przez sędziów i prezesów sądów. Dyrektorom sądów powierzone miałyby być czynności umarzania, rozkładania na raty i odraczania terminu zapłaty należności sądowych orzeczonych przez sąd w postępowaniu cywilnym.

Zdaniem sędziów z Themis rozwiązanie takie uwolni prezesów od dziesiątków, o ile nie setek czynności w miesiącu (w praktyce sędziów, którym prezesi te czynności zazwyczaj zlecają) i przyczyni się do ograniczenia kognicji sędziów.

Drugi pomysł polega na zwolnieniu sędziów z obowiązku kontrolowania pracy sekretariatu i urzędników. Kontrola terminowości wykonywania zarządzeń przez sekretariat wydziału nie może należeć do sędziego – uważa Themis.

Proponuje wyeliminowanie praktyki wykonywania przez urzędników sądowych czynności jedynie „na zarządzenie sędziego". Postuluje wprowadzenie jako zasady samodzielności w dokonywaniu przez urzędników takich czynności, jak: reklamowanie doręczania przesyłek sądowych, ponaglania biegłych sądowych i tłumaczy itp.

Kadra urzędnicza, na którą nałożono obowiązek posiadania wyższego wykształcenia, powinna wykonywać samodzielnie czynności administracyjne i odpowiadać za ich wykonanie. Dziś  niepotrzebnie angażuje się sędziów do wydawania np. stronom odpisów z akt sprawy.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono