Pierwsze zajęcia odbyły się już w Łodzi, Katowicach i Lublinie. W tym roku zaplanowano w sumie 11 zajęć dla sędziów orzekających w sprawach karnych i pięć w sprawach cywilnych. Do końca czerwca szkolenie zaplanowano w każdym mieście będącym siedzibą sądu apelacyjnego. Zajęcia są jednodniowe i trwają osiem godzin.
– Wykładowcami są praktycy – zapewnia „Rz" sędzia Wojciech Postulski, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej w KSS i P. Nauka poświęcona jest praktycznym aspektom. Na teorię w takiej formie szkolenia nie ma czasu – tłumaczy sędzia Postulski.
Jeśli zainteresowanie będzie duże, niewykluczone, że krakowska szkoła powtórzy zajęcia jesienią. Na razie zainteresowanie nauką jest różne. Są sądy, w których utworzono nawet listy rezerwowe, w innych chętnych brakuje.
Szkoleniem mają zostać objęci wszyscy sędziowie sądów powszechnych.
Prowadzone będą dwutorowo. Pierwsze, ogólne, skierowane do wszystkich sędziów, to podstawy funkcjonowania systemu konwencyjnego oraz problematyka najczęściej pojawiająca się w orzecznictwie Trybunału w Strasburgu w sprawach przeciwko Polsce: stosowanie tymczasowego aresztowania, zachowanie prawa do obrony i przewlekłość postępowania.