Ogólnopolskie Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych przygotowało projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Mają usprawnić pracę sądów i przyspieszyć postępowania.
Najważniejszą propozycją jest umożliwienie referendarzom całościowego prowadzenia postępowań lub ich wyodrębnionych etapów. Jak podkreślają pomysłodawcy, zmiany mają dotyczyć tylko tych postępowań, w których referendarze mogą orzekać w dotychczasowym stanie prawnym, czyli upominawczego, klauzulowego oraz w sprawach o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Postępowania te byłyby prowadzone od samego początku do końca przez referendarzy.
Pomysłodawca projektu Michał Pałka, referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie, wskazuje, że zmiany mają przede wszystkim wyeliminować niepotrzebny obieg akt w sądach.
– Jeśli referendarz nie może umorzyć postępowania, nawet jeśli powód skutecznie cofnął pozew, to musi to za niego wykonać sędzia – wyjaśnia, dodając, iż przeszkadza to w pracy nie tylko referendarzom, ale także sędziom. Muszą zajmować się drobnymi kwestiami w cudzych sprawach.
Drugą istotną zmianą jest zrównanie skutków wydawanych przez referendarzy orzeczeń ze skutkami orzeczenia sądu.