Ma to związek z wnioskiem tej organizacji o ustanowienie tej daty Dniem Wymiaru Sprawiedliwości. Polskę reprezentują: Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" oraz Stowarzyszenie Prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyboru daty dokonano nieprzypadkowo: 23 maja 1992 r. został zamordowany przez włoską mafię słynny sędzia śledczy Giovanni Falcone. Wraz ze swoim współpracownikiem, sędzią śledczym Paolo Borsellino (zamordowanym niespełna dwa miesiące później, 19 lipca 1992) stali się symbolem walki z przestępczością i go-towości oddania życia dla wymiaru sprawiedliwości.
- W tym, dniu w Brukseli, odbędzie się spotkanie sędziów i prokuratorów z Eu-ropy, a sędziowie i prokuratorzy apelują, aby w południe przerwać rozprawy i uczcić minutą ciszy pamięć tych, którzy zginęli za wymiar sprawiedliwości – tłumaczy ideę prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" sędzia Maciej Strączyński.
MEDEL przyjęło w Gdańsku deklarację w sprawie ustanowienia daty 23 maja Dniem Wymiaru Sprawiedliwości, w której czytamy m.in.: „W rocznicę zamordowania sędziego Falcone, co stanowi początek uświadomienia sobie znaczenia społeczności cywilnej, MEDEL apeluje o mobilizację wszystkich środków (...), aby pozwolić na rozwój europejskiego wymiaru sprawiedliwości pozwalającego na skuteczną ochronę fundamentalnych praw."
MEDEL wzywa do podjęcia działań na szczeblu Unii Europejskiej, których celem będzie dokonanie oceny systemów sądownictwa poszczególnych krajów członkowskich, jak również opracowanie wspólnotowych reguł i standardów. Organizacja apeluje również, aby w ten proces zaangażowały się stowarzyszenia sędziów i prokuratorów we wszystkich krajach w niej reprezentowanych. MEDEL zwraca szczególną uwagę na aspekt politycznych uwarunkowań pracy sędziów i prokuratorów.