W tej sprawie spotkali się z dyrektorem departamentu strategii i deregulacji w ministerstwie sprawiedliwości dr Adamem Niedzielskim. Wcześniej rozmawiali z ministrem sprawiedliwości Markiem Biernackim, który zapewnił ich, że przedstawiciele "trzeciej władzy" będą mogli współpracować z resortem przy tworzeniu strategii dla wymiaru sprawiedliwości. Strategia ma być opracowana jako dokument ogólny do końca 2013 r. Będą to wytyczne do przeprowadzania reform w wymiarze sprawiedliwości, tak sformułowane, aby zagwarantować ich kontynuację w przyszłości bez względu na to, jak zmieniać się będzie sytuacja polityczna w Polsce.
Chcą strategii na najbliższy czas
Przedstawiciele "Iustitii" podkreślili, że dotychczas każda zmiana ekipy rządzącej wiązała się z odrzuceniem wszystkich projektów poprzednich władz bez względu na to, czy były słuszne i czego dotyczyły. Uważają, że można podjąć próbę wytyczenia celów reform, pod warunkiem, że dadzą one efekty w bliskiej przyszłości, a nie za kilka lat.
Dyrektor Adam Niedzielski zadeklarował, że pierwsze prace w ramach strategii rozpoczną się zaraz po Nowym Roku - resort sprawiedliwości chce opracować ustawy zmieniające kognicję sądów, ale nad dalszymi zmianami będą już pracowały powołane przez ministra zespoły.
"Iustitia" odpowiedziała, że wcześniej wielokrotnie podejmowała próby zainteresowania resortu swoimi działaniami na rzecz poprawy funkcjonowania sądownictwa. Powołała nawet Zespół ds. Poprawy Funkcjonowania Sądownictwa, którego opracowania wysyłano do ministerstwa.
- Wskutek konsekwentnego ignorowania naszych prac przez ministerstwo "Iustitia" zdecydowała się rozwiązać ten zespół, gdyż cała jego praca szła na marne. Przedstawiliśmy jednak dyrektorowi publikacje zawierające poprzednie efekty działań Zespołu - były one wysyłane do ministerstwa, ale obecny Departament Strategii i Deregulacji ich nie posiadał – informuje prezes SSP "Iustitia" Maciej Strączyński.