Reakcja asystentów jest następstwem opublikowanego komunikatu Zarządu Iustitii po spotkaniu z przedstawicielami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, które odbyło się 12 września br. w Krakowie.
Zdaniem asystentów sędziów wprowadzenie takiego rozwiązania naruszać będzie art. 60 w zw. z art. 32 ust. 2 konstytucji. Przepisy te gwarantują obywatelom prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach z zagwarantowaniem zakazu dyskryminacji z jakiegokolwiek powodu.
- Rozwiązanie proponowane przez władze KSSiP, a poparte przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" godzi w powyższą zasadę, albowiem zakłada przyjęcie rozwiązań powszechnie uznanych za dyskryminacyjne w stosunku do pozostałych osób, w tym asystentów sędziów - podkreślają asystenci. - Osoby, które w myśl przepisów ustawy o ustroju sądów powszechnych mają prawo ubiegać się o urząd sędziego w przypadku wprowadzenia asesury mają również prawo do powołania na ten urząd - dodają.
Wskazują przy tym, iż w kodeksie pracy w art. 18 uregulowano bezwzględny zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu. Jednocześnie w myśl art. 68 § 1 Kodeksu pracy nawiązanie stosunku pracy następuje na mocy powołania, a zatem będzie miało zastosowanie do instytucji asesury, albowiem zgodnie z art. 45 ust. 1 w zw. z art. 175 i 178 konstytucji jedynie sędziowie mogą sprawować wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej.
Stowarzyszenie jest zaskoczone wyrażonym przez SSP "Iustitia" poparciem dla proponowanych przez KSSiP rozwiązań z uwagi na stanowisko rzecznika praw obywatelskich będące konsekwencją wniosków stowarzyszenia oraz asystentów sędziego niezrzeszonych, który skierował wystąpienie generalne do Ministerstwa Sprawiedliwości wskazując, iż proponowane rozwiązania w sposób sprzeczny z prawem faworyzują absolwentów KSSiP, wnosząc jednocześnie o podjęcie prac nad zamianą tej regulacji w celu dostosowania jej do zgodnej z konstytucją.