Rosnący wpływ spraw zanotowały zarówno Sąd Najwyższy, jak i sądy administracyjne. Prezesi tych sądów informowali o tym podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, przedstawiając sprawozdania za 2013 r. Wśród problemów wymiaru sprawiedliwości wskazywali m.in. na złą jakość skarg kasacyjnych i pytań prawnych, które wpływają do Sądu Najwyższego, słabą wykonywalność orzeczeń sądów administracyjnych przez organy administracji publicznej.
Krajowa Rada Sądownictwa wśród najważniejszych postulatów wskazuje przywrócenie asesury jako drogi do zawodu sędziego pozwalającej na zdobycie odpowiedniego doświadczenia. W Sejmie trwają już prace nad wprowadzającym te zmiany prezydenckim projektem ustawy.
Niejasne uzasadnienia
Podczas dyskusji nad sprawozdaniami Krajowej Rady Sądownictwa, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego posłowie podkreślali m.in. konieczność zachowania niezależności przez sędziów. Poseł Ryszard Kalisz wskazywał m.in., że otrzymuje wiele listów od osób, które czują się rozczarowane wymiarem sprawiedliwości.
– Ludzie często nie rozumieją wyroków. Od lat apeluję do sędziów o jasne ich uzasadnianie. Powinno ono wyjaśniać, czemu zapadło dane rozstrzygnięcie, i to tak, by wszystkie strony ten wyrok zrozumiały – przekonywał poseł Kalisz.
Podkreślał też, że nie ma niezawisłości sędziowskiej bez odwagi. Jego zdaniem często sędziowie, zwłaszcza młodzi, boją się m.in. nie orzekać o tymczasowym aresztowaniu na wniosek prokuratora.