Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich zdecydował: trzeba powołać ogólnopolski organ samorządu sędziowskiego. Ma reprezentować wszystkich sędziów i wypowiadać się w imieniu całego środowiska. To zupełnie nowa inicjatywa.
Sędziowie uważają, że ich głos nie jest słyszany. Ani Krajowa Rada Sądownictwa, ani sędziowskie stowarzyszenia nie wystarczą. Potrzebny jest nowy, centralny organ. Żeby go powołać, trzeba jednak zmienić prawo o ustroju sądów powszechnych i rozszerzyć sędziowski samorząd.
Centralny głos
Sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i współautor pomysłu, mówi, że w jego skład wchodziliby reprezentanci wszystkich sądów w Polsce. Bez względu na szczebel sądu – rejon, okręg czy apelacja – po jednym przedstawicielu.
– To byłby organ rzeczywiście reprezentatywny dla środowiska. Jego członkowie spotykaliby się raz, dwa, a w gorących czasach nawet kilka razy w roku i zajmowali głos w sprawach najważniejszych dla środowiska. Byliby też partnerem do rozmów na temat zmian. A co z gorącymi tematami, jakie każdego dnia pojawiają się w mediach?
– Od szybkiej reakcji na bieżące sprawy jest KRS i sędziowskie stowarzyszenia. Nowe, centralne, miałoby inne zadanie – wyjaśnia sędzia Markiewicz.