Naczelna Rada Adwokacka negatywnie opiniuje ustawy o KRS i SN

Naczelna Rada Adwokacka zwróciła się do władz Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie działań zmierzających do ochrony ładu konstytucyjnego, zmienianego w następstwie uchwalenia ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Sądzie Najwyższym.

Aktualizacja: 18.12.2017 20:10 Publikacja: 18.12.2017 19:59

Naczelna Rada Adwokacka negatywnie opiniuje ustawy o KRS i SN

Foto: Fotolia.com

dgk

W podjętej dzisiaj  uchwale NRA zwraca uwagę, że  ustawy o KRS i SN ingerują w ustrój Rzeczypospolitej Polskiej, którego jednym z trzech filarów - w świetle obowiązującej Konstytucji RP - jest odrębna i niezależna od innych władza sądownicza, sprawowana przez sądy i trybunały.

- Podstawą określonego w Konstytucji, zaaprobowanego przez Naród Polski w drodze referendum ustroju Rzeczypospolitej Polskiej jest zasada trójpodziału władzy. Zasada ta wyklucza rozwiązania ustawowe, umożliwiające sprawowanie przez władzę wykonawczą zwierzchniej kontroli nad władzą sądowniczą. W jej świetle niedopuszczalne jest uchwalanie przepisów, które mogą faktycznie prowadzić do zmiany ustroju państwa bez zmiany Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy w uchwale NRA.

Rada uważa, że niezawisłe sądownictwo z Sądem Najwyższym na czele, chronione przez nienaruszalną w trakcie konstytucyjnej kadencji Krajową Radę Sądownictwa stwarza gwarancje ochrony praw każdego obywatela.

W ocenie NRA,  ustawy o SN i KRS mają tak doniosłe znaczenie dla Rzeczypospolitej Polskiej, że ich  procedowanie powinno odbywać się w ramach szerokiego konsensusu społecznego.

- Uchwalanie prawa, które dotyczy najważniejszych gwarancji każdego obywatela w kraju doświadczonym jak żaden inny problemem sądownictwa podległego władzom narzuconych Narodowi reżimów, wymaga głębokiego namysłu i ponadpartyjnej zgody. Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma pełne prawo do obawy przed zmianami zbyt szybkimi, zbyt drastycznymi i zbyt głębokimi w świetle gwarancji konstytucyjnych. Rozumienie i poszanowanie praw obywateli to obowiązek każdego polityka, zwłaszcza sprawującego władzę - czytamy w uchwale.

Od piątku, gdy Senat bez poprawek przyjął uchwalone przez Sejm ustawy ws. KRS i SN, o zawetowanie tych ustaw apelują do prezydenta Andrzeja Dudy przedstawiciele różnych środowisk m.in. organizacje pozarządowe, 300 prawników z największych kancelarii, zgromadzenia przedstawicieli sędziów, a także rada wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym studiował prawo Andrzej Duda.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr