ADHD wpłynęło na twórczość Leonarda da Vinci?

Eksperci twierdzą, że powodem, dla którego Leonardo da Vinci nie kończył części swoich dzieł, jest to, że mógł cierpieć na ADHD.

Aktualizacja: 24.05.2019 11:58 Publikacja: 24.05.2019 11:48

ADHD wpłynęło na twórczość Leonarda da Vinci?

Foto: Wikimedia Commons, Domena Publiczna

adm

Brytyjski naukowiec Marco Catani uważa, że niedokończenie arcydzieł przez Leonarda da Vinci, w najbardziej logiczny sposób można tłumaczyć zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z brakiem koncentracji uwagi. 

Najsłynniejsze dzieło artysty, Mona Lisa, pozostawił niedokończone, a jego skłonność do przeskakiwania między projektami, według ekspertów może sugerować ADHD. Poza kreatywnością i niezdolnością do wykonywania zadań do końca, chorobę może sugerować także to, że da Vinci często pracował przez całe dnie i noce, robiąc jedynie krótkie drzemki.

- Chociaż nie można postawić diagnozy pośmiertnej komuś, kto żył 500 lat temu, jestem przekonany, że ADHD jest najbardziej przekonującą i naukowo wiarygodną hipotezą wyjaśniającą trudność Leonarda w kończeniu jego prac - powiedział profesor Marco Catani, ekspert w dziedzinie zaburzeń, takich jak autyzm i ADHD w Kings College London. - Historyczne zapisy pokazują, że Leonardo spędzał zbyt wiele czasu na planowaniu projektów, ale brakowało mu wytrwałości - dodał. - ADHD może wyjaśniać aspekty temperamentu Leonarda i jego dziwaczny geniusz - podkreślił. 

Czytaj także: Leonardo. Wszechstronny geniusz, błyskotliwy umysł

 

Opublikowane w czasopiśmie „Brain” badanie prof. Cataniego opiera się na historycznych relacjach z praktyk i zachowań da Vinci w celu poparcia jego teorii. Choć ADHD najczęściej rozpoznawane jest w dzieciństwie, coraz częściej zaburzenie to diagnozuje się także wśród dorosłych, w tym studentów i osób z udaną karierą. Trudności da Vinci z realizowaniem zadań do końca miały pojawić się już w jego dzieciństwie.

Jak wyjaśnia prof. Catani, oprócz tego, że ADHD wyjaśniałoby problemy artysty, mogło także wpłynąć ono na jego kreatywność oraz osiągnięcia w dziedzinie sztuki i nauki. - Panuje powszechne błędne przekonanie, że ADHD jest typowe dla niewłaściwego zachowania dzieci o niskiej inteligencji, przeznaczonych do trudnego życia - zaznaczył Catani. - Mam nadzieję, że przypadek Leonarda pokazuje, że ADHD nie wiąże się z niskim IQ lub brakiem kreatywności, ale raczej z trudnością wykorzystania naturalnego talentu - dodał.

Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne