Refugees Welcome 2020 to już czwarta edycja aukcji, organizowanej przez Fundację Ocalenie, wspierającej uchodźców i migrantów w budowaniu nowego życia w Polsce, razem z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Głównym partnerem aukcji jest Towarzystwo Przyjaciół MSN.

- Jest to niezwykły sposób pomagania, którego ogromną wartością jest solidarność: artystów i kupujących z potrzebującymi wsparcia. Niezwykle doceniamy te działania, szczególnie w czasie pandemii, kiedy sytuacja dla każdego z nas również bywa ciężka – mówi Kalina Czwarnóg z Zarządu Fundacji Ocalenie.

Każdego roku aukcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, w 2019 udało się na niej  zebrać 200 tysięcy zł dla potrzebujących. I w tym roku dochód z licytacji zostanie przekazany Fundacji Ocalenie, prowadzącej dwa programy: Refugees Welcome Polska i Centrum  Pomocy Cudzoziemcom.

Artyści uczestniczący w aukcji 2020 reprezentują różne generacje i dyscypliny (malarstwo, rzeźba, fotografie, wideo). Wielu z nich to znani twórcy, jak m.in. Tadeusz Rolke, Paweł Althamer, Radek Szlaga, Rafał Milach, Honorata Martin, Robert Kuśmirowski, Karol Radziszewski, Slavs&Tatars, Marek Sobczyk, Iza Tarasewicz, Artur Żmijewski

Ceny wywoławcze zaczynają się od 300 zł, a większości prac od 1000 zł, jak np. za ceramiczną figurkę Koziołka Matołka  Pawła Althamera. Do tej postaci znanej z książek Kornela Makuszyńskiego Althamer zaczął się odwoływać od 2011 roku w wielu rzeźbach i peformansach, m.in. w trakcie podróży na Mali. Inspiracją dla artysty, kryjącego się metaforycznie za tym wcieleniem jest cytat: „po szerokim szukać świecie tego, co jest bardzo blisko”, doskonale oddający jego strategię, opartą na podróżach w przestrzeni i w wyobraźni.

Z podobnego pułapu licytacji startuje też kolaż Rafała Milacha z cyklu „Pierwszy marsz dżentelmenów”, składający się na autorska książkę, która zdobyła tytuł  Fotograficznej Publikacji Roku 2018.  Najwyższe ceny wywoławcze mają trzy unikatowe odbitki mistrza  fotografii Tadeusza Rolke, zaczynające się od 3,5 tys. zł. Wiele innych dzieł to także wyjątkowe okazje.

Wystawę przedaukcyjną można oglądać w Warszawie w siedzibie MSN przy ul. Pańskiej 3 do 12 września. Na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest też dostępny wirtualny katalog.

Sama licytacja ze względu na pandemię odbędzie się głównie on-line

Specjalnym wydarzeniem towarzyszącym będzie też 11 września o godz. 20 koncert, oparty na albumie audiowizualnym „Nonrecognition” /Nierozpoznanie/ autorstwa Pata Dudka (wokal, fotografie), Wojciecha Pusia (muzyka, fotografie) i Jerzego Tabora (animacje, rysunki, fotografie, montaż, okładki), powstałym w czasie lockdownu.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

W trakcie koncertu materiał filmowy „Nonrecognition” wyświetlony zostanie na fasadzie pawilonu MSN nad Wisłą. Transmisja koncertu będzie zarazem dostępna na profilu Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Facebooku. Wydarzenie zaciera granicę między wirtualną rzeczywistością a przeżyciem bezpośrednim.