Tylko do 1 lutego w krakowskim muzeum można oglądać malarstwo Olgi Boznańskiej, jedną z najpopularniejszych wystaw ubiegłego sezonu obok ekspozycji „Maksymilian Gierymski" i „Stanley Kubrick" (który pobił rekord frekwencji - 43,5 tys. zwiedzających). Wkrótce Boznańska w nowej odsłonie przeniesie się do Muzeum Narodowego w Warszawie. Natomiast Kraków od 20 lutego zapraszana wielką wystawa „Przestrzeń smoka. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie".
Zobaczymy na niej 400 dzieł wybranych z bezcennej, liczącej ponad 3 tysiące obiektów kolekcji. Po raz pierwszy wystawionych zostanie tak dużo pochodzących z niej eksponatów. Będą obrazy, grafiki, rzeźby buddyjskie, ceramika, ubiory i akcesoria, nefryty i jadeity, wyroby z brązu emalii, laki, szkła, wachlarze, fajki, tabakierki, instrumenty muzyczne oraz zabawki. Reprezentować będą pięć przestrzeni: mityczną, którą włada tytułowy Smok, kulturową, literacką, estetyczną i filozoficzną.
– Muzeum Narodowe w Krakowie ma jedną z najlepszych w Polsce kolekcji sztuki Dalekiego Wschodu – mówi dyrektor Zofia Golubiew.– Oprócz dobrze znanych zbiorów japoników składają się na nią zabytki kultury chińskiej. Po 80 latach od pierwszej wystawy, która prezentowała je w Sukiennicach, zapraszamy do zapoznania się ze znakomitymi wyrobami mistrzów dawnych Chin.
Kolekcja sztuki chińskiej tworzona jest w krakowskim muzeum od ponad stu lat dzięki darom i zakupom. Najstarsze obiekty powstały w epoce Han (206 p.n.e.–220 n.e.), a większość z drugiej połowy panowania mandżurskiej dynastii Qing (1644–1911).
Kolejne wydarzenie to czerwcowa wystawa „Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu", którą muzeum przygotowuje we współpracy z Palais des Beaux-Arts w Brukseli. Ekspozycja jest częścią dużego międzynarodowego projektu. Znajdą się na niej dzieła Dürera, Memlinga, Tycjana, Tintoretta, Veronese'a.