Obraz znajduje się na stałe w kolekcji Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Ostatnio był konserwowany w 1974 roku. Chociaż jest zachowany w niezłym stanie, to jednak z czasem stały się na nim widoczne pociemniałe i zmatowiałe retusze. Warstwa werniksu pożółkła, co zmienia pierwotną kolorystykę.
W zeszłym roku dzieło El Greca było prezentowane w Europeum - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Wówczas pracownia konserwatorska tej instytucji przeprowadziła pierwszą diagnostykę, działając w porozumieniu z dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach ,ks. Robertem Mirończukiem. Przystąpienie do prac konserwatorskich umożliwia dofinansowanie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przeprowadzi je interdyscyplinarny zespół specjalistów pod kierunkiem Janusz Czopa, głównego konserwatora krakowskiego muzeum.
Projekt obejmuje kompleksowe badania fizyko-chemiczne, konserwację i restaurację obrazu. Zostanie też zaprojektowana i wykonana stylowa rama do obrazu, pełniąca funkcję ramy mikroklimatycznej, zabezpieczającej arcydzieło zarówno przed dalszymi zmianami, jak i innymi, zewnętrznymi zagrożeniami.
Obraz El Greca to wspaniałe wizjonerskie płótno, przedstawiające trwającego w ekstazie św. Franciszka z Asyżu. Uduchowiony i ascetyczny święty, odziany w zgrzebny habit zakonny, wydaje się przebywać w innej rzeczywistości, kierując spojrzenie w stronę boskiego światła. Na jego rękach i boku widać krwawiące rany – ślady stygmatów. Czaszka pod prawą ręką symbolizuje przemijanie doczesnego świata. Skłębione chmury i nienaturalne kolory nieba potęgują niezwykłość przedstawionej chwili.
Dzieło datowane jest na około 1578 rok, a więc na początek pobytu El Greca w Hiszpanii, ale fascynacja artysty świętym wywodziła się jeszcze z czasów włoskich, gdy przebywał w Wenecji. Artysta przez całe życie wracał postaci św. Franciszka i pozostawił wiele płócien z franciszkańską ikonografią.