Ewa Izabela Nowak z Paryża
Wiele osób jest w stanie z łatwością zidentyfikować znane dzieła, ale zdecydowanie mniej potrafi na zdjęciu rozpoznać twarz artysty. Usytuowane w centrum Paryża niedaleko Pól Elizejskich muzeum stara się zapełnić tę lukę. Na wystawie „W pracowni artysty" otwartej do 17 lipca zaprezentowano ponad 400 dokumentów.
Najwięcej jest fotografii: od unikatowych dagerotypów, zrealizowanych zaledwie parę lat po wynalezieniu fotografii, do misternie opracowanych na komputerze obrazów cyfrowych. Najstarsze dokumenty pozwalają nam poznać twarze takich twórców jak Ingres czy Delacroix, a najnowsze przyjrzeć się wnętrzu pracowni Jeffa Koonsa w Nowym Jorku.
Uzupełnieniem tych znakomitych z punktu widzenia artystycznego i historycznego zdjęć są krótkie filmy zrealizowane w czasie I wojny światowej. Na jednym z nich można przyjrzeć się impresjoniście Claudowi Monetowi przechadzającemu się po ogrodzie swojej posiadłości w Giverny. Ten sam filmik pozwala zobaczyć mistrza w trakcie malowania słynnych „Nenufarów". Inny fragment pokazuje Edgara Degasa na spacerze w centrum Paryża.
Trudno pominąć dokument z Augustem Rodinem, francuskim twórcą, który zrewolucjonizował podejście do rzeźby na przełomie XIX i XX wieku. Archiwalne migawki pokazują zarówno artystę przechadzającego się po ogrodzie, jak i wewnątrz pracowni w hotelu Biron. W budynku znajdującym się w bliskim sąsiedztwie ambasady polskiej i placu Inwalidów znajduje się teraz godne polecenia Muzeum Rodina.