Artystyczne wnętrza

Na wystawie w paryskim Petit Palais można zobaczyć, jak wyglądali wielcy twórcy i pracownie.

Aktualizacja: 07.07.2016 22:03 Publikacja: 07.07.2016 17:43

Ewa Izabela Nowak z Paryża

Wiele osób jest w stanie z łatwością zidentyfikować znane dzieła, ale zdecydowanie mniej potrafi na zdjęciu rozpoznać twarz artysty. Usytuowane w centrum Paryża niedaleko Pól Elizejskich muzeum stara się zapełnić tę lukę. Na wystawie „W pracowni artysty" otwartej do 17 lipca zaprezentowano ponad 400 dokumentów.

Najwięcej jest fotografii: od unikatowych dagerotypów, zrealizowanych zaledwie parę lat po wynalezieniu fotografii, do misternie opracowanych na komputerze obrazów cyfrowych. Najstarsze dokumenty pozwalają nam poznać twarze takich twórców jak Ingres czy Delacroix, a najnowsze przyjrzeć się wnętrzu pracowni Jeffa Koonsa w Nowym Jorku.

Uzupełnieniem tych znakomitych z punktu widzenia artystycznego i historycznego zdjęć są krótkie filmy zrealizowane w czasie I wojny światowej. Na jednym z nich można przyjrzeć się impresjoniście Claudowi Monetowi przechadzającemu się po ogrodzie swojej posiadłości w Giverny. Ten sam filmik pozwala zobaczyć mistrza w trakcie malowania słynnych „Nenufarów". Inny fragment pokazuje Edgara Degasa na spacerze w centrum Paryża.

Trudno pominąć dokument z Augustem Rodinem, francuskim twórcą, który zrewolucjonizował podejście do rzeźby na przełomie XIX i XX wieku. Archiwalne migawki pokazują zarówno artystę przechadzającego się po ogrodzie, jak i wewnątrz pracowni w hotelu Biron. W budynku znajdującym się w bliskim sąsiedztwie ambasady polskiej i placu Inwalidów znajduje się teraz godne polecenia Muzeum Rodina.

Najbardziej intymnym, budzącym emocje oprowadzeniem po pracowni jest niespełna trzyminutowy film pokazujący Augusta Renoira przy pracy. Twórca dotknięty w podeszłym wieku reumatyzmem do końca życia malował, posługując się pędzlami starannie przywiązanymi do sparaliżowanych dłoni. Filmowa migawka znakomicie przekazuje pasję i heroizm schorowanego malarza.

Innym dokumentem zasługującym na uwagę jest zaledwie półtoraminutowy filmik pokazujący Tamarę Lempicką w jej paryskiej pracowni. Skandalizująca malarka wielokrotnie malowała portrety na zamówienie, została więc sfilmowana w trakcie spotkania z klientami w jej salonie. Nie jest ona jedyną artystką, której można przyjrzeć się z bliska na tej fascynującej wystawie. Piękny czarno-biały portret, wykonany zaledwie 15 lat temu, przedstawia francusko-amerykańską artystkę Louise Bourgeois, a pochodząca z końca XIX wieku fotografia w sepiowych kolorach pokazuje Camille Claudel, najsłynniejszą uczennicę Rodina, przy pracy.

Najstarsze, pochodzące z XIX wieku fotografie nie tylko pokazują artystów przy pracy, ale też pozwalają przyjrzeć się pracowniom. Okazuje się, że niektórzy malarze pracowali we wnętrzach bardzo mieszczańskich salonów zasłanych perskimi dywanami. Tak było w przypadku Gustava Courbeta. Z kolei Toulouse-Lautrec malował w zaadaptowanej na potrzeby pracowni mansardzie, ale „po pracy" uwielbiał się przebierać w japońskie stroje.

Największym mistrzem stylizacji był Salvador Dali, na uwagę zasługują szczególnie jego autoportrety w towarzystwie żony Gali.

Część z zaprezentowanych dokumentów jest znana, jak fotografie Cartier-Bressona pokazujące Balthusa z żoną i córką. Inne, pozwalające na odkrycie artystów w zabawnych sytuacjach w otoczeniu ich najbliższych, zostały publicznie zaprezentowane po raz pierwszy. Najcenniejsze są niewątpliwie amatorskie kadry wykonane przez przyjaciół artystów, gdyż pozwalają na „odbrązowienie" celebrytów, pokazując ich ludzkie słabości.

Osoby narzekające na portale społecznościowe zalane zdjęciami psów i kotów z całą pewnością będą zaskoczone, kiedy odkryją, że niektórzy bardzo poważni artyści, jak na przykład Marcel Duchamp, równie chętnie fotografowali domowników na czterech nogach co przeciętny użytkownik Facebooka w roku 2016.

Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu