To jedno z największych odkryć sztuki od stu lat - twierdzą badacze. Obraz olejny, namalowany na desce  60 na 40 cm, przedstawia Chrystusa ze wzniesioną prawą ręką w geście błogosławieństwa, a w lewej trzymającego glob ziemski. Powstał w 1512 roku na zamówienie króla Francji Ludwika XII. W posiadaniu Anglików znajdował się przez 400 lat. Był w posiadaniu Stuartów – Karola I  i jego syna Karola II. W 1958 roku trafił na  aukcję Sotheby's  i został sprzedany jako dzieło Giovanniego Antonio Boltraffio zaledwie za 45 funtów.

Jego obecnym właścicielem jest galeria sztuki Roberta Simona w Nowym Jorku. Dzisiaj wartość dzieła szacuje się na 120 mln funtów. - Zbawiciel był chętnie malowany przez uczniów Leonarda, ale ten niewątpliwie wyszedł spod ręki mistrza - twierdzi Pietro Marani, rzeczoznawca z Mediolanu. - Obraz wyraża cudowny zmysł kolorów artysty - dodaje. - Niebieskie i czerwone barwy są podobne, jak w „Ostatniej Wieczerzy", a pigment bardzo zbliżony do „Madonny wśród skał".

Identyfikację dzieła przeprowadzono w National Gallery w Londynie. Publicznie zaprezentowane zostanie podczas wystawy „Leonardo da Vinci - malarz na dworze mediolańskim" - od 9 listopada 2011 do 5 lutego 2012. Będzie to największa prezentacja twórczości Leonarda da Vinci. Wśród 60 obrazów i rysunków znajdą się również: „Dama z gronostajem", wypożyczona przez Galerię Czartoryskich w Krakowie, kopia fresku „Ostatnia Wieczerza" z Royal Academy w Londynie (oryginał w Mediolanie), odrestaurowana „Madonna wśród skał" z kolekcji National Gallery , „Św. Hieronim" z Pinakoteki Watykańskiej oraz dzieła przywiezione z Włoch, Francji, Rosji i USA.