Narodowe w Warszawie, choć jeszcze w remoncie, intensywnie przygotowuje się do obchodów 150-lecia. Rok jubileuszowy zainauguruje 17 maja wystawa „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi". Pokaże, jak kreowano wizerunek władcy od starożytnego Egiptu do współczesności. Opiekunem naukowym projektu jest Krzysztof Pomian, dyrektor Muzeum Europy w Brukseli.
Dwie międzynarodowe wielkie wystawy, poświęcone epoce Jagiellonów, szykują na październik Zamek Królewski i Muzeum Narodowe w stolicy. Zamkowa prezentacja „Europa Jagiellonica" przypomni czasy świetności dynastii - od Władysława Jagiełły do Zygmunta Augusta. I jej powiązania z dworami w Bawariii, Brandenburgii, Saksonii, w Szwecji i na Węgrzech. Eksponaty pochodzą z polskich zbiorów oraz Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, katedry w Uppsali, British Museum w Londynie i Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Pokaz w Muzeum Narodowym zostanie poświęcony sztuce gotyku i renesansu w czasach Jagiellonów na terenie Polski, Litwy, Czech Węgier, Niemiec.
Od czerwca będziemy oglądać w Warszawie po trwającej półtora roku konserwacji „Bitwę pod Grunwaldem" Jana Matejki.
Kraków czeka na powrót „Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci z zagranicznych podróży. W Muzeum Książąt Czartoryskich pojawi się w maju. A w głównej siedzibie krakowskiego Muzeum - wystawa Aleksandra Rodczenki (maj-sierpień), wybitnego współtwórcy rosyjskiej awangardy oraz Wojciecha Fangora (od października) - prekursora sztuki optycznej i konceptualnej.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowuje się do inauguracji w październiku nowej stałej ekspozycji sztuki europejskiej XV-XVIII wieku. W kwietniu otworzy obszerną prezentację kolekcji malarstwa niemieckiego z własnych zbiorów zatytułowaną „Malarstwo niemieckie. Od klasycyzmu do symbolizmu". Na Euro 2012 proponuje pokaz „Zdzisław Sosnowski: Goalkeeper vs. Robokeeper". Fotografie byłego bramkarza w klubie Calisia w Kaliszu, artysty mieszkającego obecnie w Paryżu, są ironicznym komentarzem na temat autokreacji w mediach, sztuce i sporcie.