To pierwsze w Polsce wydarzenie mające połączyć świat szeroko rozumianej kultury oraz nauki zajmującej się ludzkim mózgiem i układem nerwowym. Inicjatorką i autorką programu konferencji jest Karolina Wiktor — artystka wizualną, która przeżyła dwa udary i doświadczyła afazji, tj. zaburzeń mowy spowodowanych uszkodzeniem mózgu.
Wcześniej w praktyce artystycznej zajmowała się performansem, uczestnicząc m.in. w akcji „Wirus na Magnetyzmie serc" w reż. Grzegorza Jarzyny w Teatrze Rozmaitości i w wystawie konkursowej „Spojrzenia 2007 — Nagroda Fundacji Deutsche Bank" w Zachęcie. Choroba, która ją nieoczekiwanie zaskoczyła, zmusiła ją do przewartościowania spojrzenia na życie i sensu uprawianej sztuki.
W rozmowie z Martą Miś artystka mówi: „po wylewie zrozumiałam też, że społeczne ukierunkowanie sztuki jest dużo ciekawsze niż wytwory „sztucznej sztuki", która jest tylko na potrzeby wąskiej grupy i dla efektu wizualnego. Zastanawiałam się, jaka jest dzisiaj sztuka? Jakie są cele sztuki? Tylko komercyjne? /.../ Według mnie sztuka powinna rozwijać społecznie. I działać dla naszego wspólnego rozwoju."
Karolina Wiktor, walcząc ze skutkami choroby, musiała od nowa nauczyć się porozumiewać ze światem, nauczyć się mówić i pisać. Zapisem tej walki są jej blogi www.afazja.blogspot.com oraz www.poezjawizualna.blogspot.com, a także książka „Wołgą przez Afazję", wydana przez Zachętę oraz Korporację Ha!art.
Artystka potrafi mówić o swych doświadczeniach otwarcie. Traumatyczne przeżycia uświadomiły jej kruchość życia, ale nie złamały, tylko zmobilizowały do walki, w której sojusznikami byli ludzie wielu dyscyplin.