Aktualizacja: 22.08.2017 22:15 Publikacja: 22.08.2017 18:04
8 zdjęć
ZobaczFoto: MCK
A przecież Ivan Meštrović (1883-1962) był znany i ceniony w Polsce już w okresie międzywojennym, o czym najlepiej świadczy fakt, że został zaproszony w maju 1939 roku do międzynarodowego konkursu na pomnik Józefa Piłsudskiego, razem z takimi sławami jak Francuz Maillol i Norweg Vigeland. Opracował wtedy kilka projektów pomnika Marszałka, który miał stanąć w Warszawie. Planował monumentalną rzeźbę bohatera na koniu. W jednym z wariantów wkomponowana została w łuk triumfalny, który miał mieścić muzeum Piłsudskiego. Wybuch drugiej wojny uniemożliwił realizację. Na obecnej wystawie możemy zobaczyć fotografie, przedstawiające modele pomnika w różnych fazach, pochodzące z Zagrzebia i Splitu.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Ważą się losy jednej z ikon jugosłowiańskiego modernizmu. Hotel „Jugoslavija” w Belgradzie, wzniesiony w latach 60. ubiegłego wieku, może zostać wyburzony, a na jego miejscu ma stanąć kompleks wieżowców. Protestują architekci i aktywiści.
W sezonie letnim linie lotnicze Air Serbia zwiększą częstotliwość połączeń z Krakowa do Belgradu z dwóch do trzech, a z początkiem maja do czterech tygodniowo.
Po pierwszym od lat zbrojnym starciu Serbów i Kosowian Belgrad ogłosił jednodniową żałobę po poległych rodakach.
Serbska policja poinformowała o strzelaninie, do której doszło w środę rano w szkole w centrum Belgradu. Zginęło co najmniej dziewięć osób.
W środku noworocznej imprezy pod wodą znalazła się część znanego klubu Freestyler, rozmieszczonego na starych barkach przy zachodnim wybrzeżu Sawy, w pobliżu jej ujścia do Dunaju.
W Belgradzie, stolicy Serbii, w sobotę kilkaset osób demonstrowało przeciwko wojnie na Ukrainie, domagając się natychmiastowego wycofania z tego kraju rosyjskich jednostek - informuje Radio Wolność.
Loty z Krakowa do Belgradu odbywać się będą cztery razy w tygodniu, od 4 czerwca 2023 roku.
Jeśli napięcie między władzami Kosowa a serbską mniejszością znów się zwiększy, wówczas NATO jest gotowe na zwiększenie swojej obecności wojskowej w Kosowie - zapowiedział pierwszy zastępca dowódcy misji pokojowej NATO (KFOR) w Kosowie, gen. Luca Piperni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas