Aktualizacja: 15.12.2024 15:45 Publikacja: 17.07.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Z więzienia Evin w Teheranie wypuszczono na wolność dwóch Szwedów, Johana Floderusa i Saeeda Aziziego. Jednocześnie minister sprawiedliwości ułaskawił Irańczyka Hamida Nourya, przetrzymywanego w szwedzkim zakładzie w Kumla. Noury, znany jako Hamid Abbasi, został zatrzymany przez szwedzką policję na lotnisku Arlanda w 2019 r. i później skazany za pogwałcenie prawa międzynarodowego i morderstwa popełnione w Iranie w latach 80. Nourya, byłego zastępcę prokuratora, zwabił do Szwecji obietnicami o haremie kobiet i przyjęciach suto zakrapianych alkoholem irański aktywista praw człowieka Iraj Mesdaghi. Chodziło o to, by tu, w Szwecji, przedstawić prokuratorowi akt oskarżenia i przeprowadzić proces. Noury odpowiadał m.in. za wybór i przyprowadzanie więźniów politycznych przed tzw. komisję śmierci w Gohardasht i eskortowanie ich na miejsce masowych egzekucji. Przypadek mógł być tu procedowany, choć Noury jest irańskim obywatelem, a podejrzane przestępstwa miały miejsce w Iranie, ponieważ Szwecja stosuje zasadę uniwersalnej jurysdykcji. To upoważnia aparat sprawiedliwości do tego, by sądzić osobę z innej części świata, gdy podejrzenia dotyczą poważnych międzynarodowych zbrodni. W 2022 r. Noury usłyszał wyrok dożywocia w sztokholmskim sądzie rejonowym i po odbyciu kary miał być deportowany bez prawa powrotu do Szwecji. Werdykt zaskarżył w dwóch instancjach, bez skutku. Jednak w efekcie współpracy szwedzkiego rządu, policji bezpieczeństwa z Omanem, krajem, który mediował w sprawie wymiany Irańczyka na Szwedów, został wypuszczony z więzienia, by zostać przetransportowany do Teheranu.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Brytyjska armia rozpoczęła testowe strzelanie z nowej broni - mowa o systemie laserowym wysokiej energii (HELWS) firmy Raytheon. Niszczył całe roje dronów.
Trzy niemieckie instytuty badania koniunktury przewidują nikły wzrost gospodarczy Niemiec w 2025 r. A Bundesbank zakłada wręcz zastój.
— Nikt lepiej ode mnie nie zna trudności sytuacji. Jestem świadomy Himalajów stojących przede mną. Uważam, że ta kwestia deficytu i długu jest kwestią będącą problemem moralnym, nie tylko finansowym — oświadczył Francois Bayrou podczas uroczystego przejęcia stanowiska premiera Francji od Michela Barniera przed siedzibą rządu, Hotelem Matignon.
W Cieśninie Kerczeńskiej tonie rosyjski statek „Wołgonieft-212”, przewożący ponad 4 tys. ton produktów naftowych. Doniesienia mediów ukraińskich mówią o pęknięciu kadłubu. Jak podało rosyjskie ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych, zginął jeden z członków załogi statku Wołgonieft-212, 13 osób ewakuowano. Tankowiec osiadł na mieliźnie. Awarii miał też ulec inny rosyjski statek "Wołgonieft-239".
„Fobia” wg koncepcji i scenariusza Karola Radziszewskiego i Markusa Ohrna (w jego reżyserii) z Nowego Teatru w Warszawie otrzymała Grand Prix XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Łącznie Nowy otrzymał trzy nagrody.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas