Aktualizacja: 03.05.2025 04:00 Publikacja: 17.07.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Z więzienia Evin w Teheranie wypuszczono na wolność dwóch Szwedów, Johana Floderusa i Saeeda Aziziego. Jednocześnie minister sprawiedliwości ułaskawił Irańczyka Hamida Nourya, przetrzymywanego w szwedzkim zakładzie w Kumla. Noury, znany jako Hamid Abbasi, został zatrzymany przez szwedzką policję na lotnisku Arlanda w 2019 r. i później skazany za pogwałcenie prawa międzynarodowego i morderstwa popełnione w Iranie w latach 80. Nourya, byłego zastępcę prokuratora, zwabił do Szwecji obietnicami o haremie kobiet i przyjęciach suto zakrapianych alkoholem irański aktywista praw człowieka Iraj Mesdaghi. Chodziło o to, by tu, w Szwecji, przedstawić prokuratorowi akt oskarżenia i przeprowadzić proces. Noury odpowiadał m.in. za wybór i przyprowadzanie więźniów politycznych przed tzw. komisję śmierci w Gohardasht i eskortowanie ich na miejsce masowych egzekucji. Przypadek mógł być tu procedowany, choć Noury jest irańskim obywatelem, a podejrzane przestępstwa miały miejsce w Iranie, ponieważ Szwecja stosuje zasadę uniwersalnej jurysdykcji. To upoważnia aparat sprawiedliwości do tego, by sądzić osobę z innej części świata, gdy podejrzenia dotyczą poważnych międzynarodowych zbrodni. W 2022 r. Noury usłyszał wyrok dożywocia w sztokholmskim sądzie rejonowym i po odbyciu kary miał być deportowany bez prawa powrotu do Szwecji. Werdykt zaskarżył w dwóch instancjach, bez skutku. Jednak w efekcie współpracy szwedzkiego rządu, policji bezpieczeństwa z Omanem, krajem, który mediował w sprawie wymiany Irańczyka na Szwedów, został wypuszczony z więzienia, by zostać przetransportowany do Teheranu.
W sprawie ustawy dotyczącej neosędziów rządowi zabrakło wyczucia czasu.
Za rządów PiS i neo-KRS zdarzały się delegacje np. z rejonu do apelacji. W środowisku sędziowskim wrzało, bo to...
Czasy wyższości prawa nad polityką to przeszłość. Obie te dziedziny wyglądają jak bokser po nokaucie, którego tr...
Przed laty nie tylko wyborcze, ale i coroczne zgromadzenia izbowe adwokatów wywoływały poruszenie środowiska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Obecny brak jasno ustalonych procedur i wymogów w kwestii przerywania ciąży nie licuje z zasadą demokratycznego...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas