Tomasz Scheffler: Efekty systemu będzie widać w statystykach prowadzenia spraw

Coś, co kiedyś zajmowało od dwóch do trzech tygodni, zostało zredukowane do jednego, góra dwóch dni – mówi Tomasz Scheffler, zastępca kierownika OBSiL oraz dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Publikacja: 01.08.2023 11:22

Tomasz Scheffler: Efekty systemu będzie widać w statystykach prowadzenia spraw

Foto: Adobe Stock

Izba wrocławska radców prawnych wprowadziła rozwiązanie pozwalające na elektroniczne załatwianie spraw o wyznaczanie pełnomocnika z urzędu oraz kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Na czym ono dokładnie polega?

Według procedury cywilnej i sądowoadministracyjnej, jeśli danej osobie można wyznaczyć pełnomocnika z urzędu, sąd wydaje odpowiednie postanowienie, a następnie sekretariat dołącza do niego pismo przewodnie i wysyła pocztą do izby radcowskiej czy adwokackiej. A tam dziekan wyznacza zgodnie z wewnętrznymi przepisami członka samorządu do pełnienia funkcji pełnomocnika z urzędu. Można tu zwrócić uwagę, że nie wszyscy chcą przyjmować takie sprawy, gdyż nie są one ani komfortowe w prowadzeniu, ani też zbyt dobrze płatne, bo stawki dla pełnomocników z urzędu nie były podnoszone od lat, a i obecnie nie są adekwatne do wkładu pracy. Mimo wszystko dalej jest grupa skłonna do prowadzenia takich spraw – i spośród nich dziekan wyznacza pełnomocnika do konkretnej sprawy.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Sędzia na telefon 2.0
Rzecz o prawie
Adriana Zalewska-Werra: Dać tyle co innym, czyli co nam zapewnią przepisy o dostępności
Rzecz o prawie
Anna Nowacka-Isaksson: Nie wierzcie oskarżonym
Rzecz o prawie
Katarzyna Batko-Tołuć: Pani Profesor, co Pani na to?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Kierownictwo MS szybko zapomniało...
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?