Anna Nowacka-Isaksson: Politycy tracą stołki

Socjaldemokratyczna minister gimnazjów Aida Hadzialic musiała podać się do dymisji, gdy policja przyłapała ją na prowadzeniu auta z 0,2 promila alkoholu we krwi. Szefowa resortu kultury Cecilia Stegö Chilò z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej ustąpiła już po dziesięciu dniach sprawowania urzędu, gdy media ujawniły, że nie płaciła telewizyjnego abonamentu. Jej koleżanka Maria Borelius, minister handlu zagranicznego, po podobnie krótkim pełnieniu funkcji podała się do dymisji, bo zatrudniała pomoc domową na czarno. Minister mieszkalnictwa i rozwoju miast Mehmet Kaplan z ugrupowania Zieloni był zmuszony złożyć rezygnację ze stanowiska, gdy się okazało, że był na kolacji z członkami tureckiej organizacji Szare Wilki. Szare Wilki to prawicowi ekstremiści oskarżeni o morderstwa i czyny z użyciem przemocy. Zaufanie do Kaplana zanikało przez dłuższy czas. Była też socjaldemokratyczna minister Laila Freivalds, która ustąpiła ze stanowiska szefowej MSZ po prawdziwym faux pas. Podlegli jej urzędnicy kazali bowiem wyłączyć portal opozycyjnej partii. Wyjątkiem od reguły jest szef resortu sprawiedliwości socjaldemokrata Morgan Johansson, który, mocno krytykowany za fiasko deportacji, niezastopowanie przemocy gangów i nieudolną walkę z protestami przeciwko paleniu Koranu, uniknął wotum nieufności w parlamencie jedynie jednym głosem przewagi.

Publikacja: 16.08.2022 10:27

Anna Nowacka-Isaksson: Politycy tracą stołki

Foto: Adobe Stock

Tak wygląda odpowiedzialność ministrów, a jak się przedstawia sytuacja z politykami, którzy stracili zaufanie swojej partii? Podczas każdej kadencji każde z ośmiu ugrupowań parlamentarnych pozbywa się skompromitowanych członków. Same partie jednak swoich decyzji o wykluczeniu nie upubliczniają (o ile nie leży to w ich interesie by odciąć się od skandalu), jeżeli nie ujawnią tego media. I choć politycy to mężowie zaufania narodu, nie jest łatwo się dowiedzieć ilu de facto zostało zmuszonych opuścić szeregi organizacji. Według „Dagens Arena” danych o wykluczaniu nie rejestruje się centralnie w Riksdagu i nie prowadzi się statystyki w tym aspekcie.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Jest projekt, czemu tak późno
Rzecz o prawie
Marek Celej: Zmiany w delegacjach sędziowskich są konieczne
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Tylko sprawiedliwość
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Brakuje zjazdowych emocji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rzecz o prawie
Jakub Sewerynik: Śmierć bez należytej troski, czyli jeszcze o aborcji w dziewiątym miesiącu ciąży
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne