Aktualizacja: 30.04.2025 08:43 Publikacja: 17.05.2022 09:05
Foto: Adobe Stock
Choć unijne rozporządzenia sankcyjne stosuje się bezpośrednio, tj. każda osoba (podmiot /obywatel /przedsiębiorca) jest zobowiązana do ich przestrzegania niezależnie od ewentualnych krajowych działań legislacyjnych, nie zawierają one regulacji dotyczących kar za naruszenie sankcji. Określenie takich kar należy do każdego z państw członkowskich – i to zadanie wykonuje polska ustawa sankcyjna.
Dodatkowo, wpisując się w rządową politykę jak najmocniejszego (przynajmniej medialnie) uderzenia w rosyjskie interesy, ustawa reguluje także nałożenie sankcji dalej idących niż przewidziane na poziomie unijnym. Przewiduje utworzenie krajowej listy osób i podmiotów, wobec których stosowane będą środki ograniczające, jak m.in. zamrożenie środków finansowych, wykluczenie z przetargów publicznych czy wpis na wykaz cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany.
W sprawie ustawy dotyczącej neosędziów rządowi zabrakło wyczucia czasu.
Za rządów PiS i neo-KRS zdarzały się delegacje np. z rejonu do apelacji. W środowisku sędziowskim wrzało, bo to...
Czasy wyższości prawa nad polityką to przeszłość. Obie te dziedziny wyglądają jak bokser po nokaucie, którego tr...
Przed laty nie tylko wyborcze, ale i coroczne zgromadzenia izbowe adwokatów wywoływały poruszenie środowiska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Obecny brak jasno ustalonych procedur i wymogów w kwestii przerywania ciąży nie licuje z zasadą demokratycznego...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas