Ruszył Kongres Osób z Niepełnosprawnościami

„Wspólny głos naszą siłą” – to hasło tegorocznej edycji Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, który właśnie teraz, 29 listopada 2023 r., ruszył w Warszawie.

Publikacja: 29.11.2023 12:43

Kongres poświęcony jest kondycji ruchu osób z niepełnosprawnościami w Polsce

Kongres poświęcony jest kondycji ruchu osób z niepełnosprawnościami w Polsce

Foto: AdobeStock

jcs

Patronat „Rzeczpospolitej”

- Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami kończy w tym roku 20 lat. Nasz jubileusz musi wywołać refleksję na temat kondycji ruchu osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Cały czas budujemy reprezentację, jest to złożony proces, ale jesteśmy w momencie, w którym trzeba powiedzieć, że osoby z niepełnosprawnościami w dalszym ciągu muszą walczyć o swoją podmiotowość i możliwość decydowania o własnych sprawach – zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym – mówi dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

Dziewiąta edycja Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami poświęcona jest kondycji ruchu osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Pretekstem do debaty jest właśnie 20-lecie Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami – związku organizacji osób z niepełnosprawnościami i organizacji działających na ich rzecz, powstałego, by wspólnie wyrównywać szanse i walczyć z przejawami dyskryminacji. Podczas Kongresu prelegenci będą rozmawiać o zmianach, które zaszły w ciągu ostatnich dwóch dekad i o tym, co udało nam się osiągnąć. Osią dyskusji jest pytanie, jaki wpływ ma reprezentacja na polityki publiczne i jak silna musi być, aby jej głos miał realne znaczenie.

Potrzebne wzmocnienie głosu samorzeczników osób z niepełnosprawnościami

W programie przewidziano trzy równoległe sesje poświęcone aktualnym dylematom reprezentacji i specyficznym potrzebom oraz sytuacji poszczególnych grup osób. Ponad 300 obecnych stacjonarnie i online osób dyskutować będzie o wzmacnianiu głosu m.in. samorzeczników z autyzmem, selfadwokatów z niepełnosprawnością intelektualną, doradców ds. zdrowienia z niepełnosprawnością psychospołeczną oraz osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, dostrzeganiu osób z niepełnosprawnościami będących poza systemem, w tym m.in. tych, które znajdują się w pieczy zastępczej, w procesie migracji czy w kryzysie bezdomności, a także podkreślaniu, czasem podważanego, prymatu woli osoby z niepełnosprawnością.

- Włączenie samorzeczników w procesy tworzenia i wdrażania aktów prawnych oraz programów społecznych to nasz obowiązek, zarówno na poziomie państwa (powszechne konsultacje, dostępny język projektów), jak i instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych (wsparcie organizacyjne, prawne, techniczne). Również jako Rzecznik Praw Obywatelskich dokładam wielkich starań, aby być wierny tej idei, czyli w ramach wystąpień generalnych nie podejmować działań zamiast osób z niepełnosprawnościami, a wspierać ich postulaty. Innymi słowy, pomagać im zachować kontrolę nad własnym życiem – mówi Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek.

Podczas Kongresu zostaną też przyznane tytuły Ambasadora i Ambasadorki Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami – tym, którzy aktywnie działają na rzecz obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami oraz wdrażania i popularyzowania Konwencji w Polsce.

Patronem medialnym kongresu jest „Rzeczpospolita”.

Rynek zdrowia
Polska ma zasoby, żeby zająć strategiczne miejsce na europejskiej mapie biotechnologii
Rynek zdrowia
Zawód psychoterapeuty zostanie uregulowany? Większość popiera ścieżkę ustawową
Rynek zdrowia
Wszyscy uczestnicy systemu są skazani na rozwój
Rynek zdrowia
Ankieta satysfakcji pacjenta. Na co zwracają uwagę Polacy po wyjściu ze szpitala?
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Rynek zdrowia
Co dalej z Apteką dla Aptekarza 2.0? Szef GIF: „Beneficjentem zmian powinien być pacjent”