W krajach Unii nasila się deficyt pracowników

Do 2,3 proc. wzrósł w IV kwartale 2018 r. wskaźnik wolnych miejsc pracy w Unii Europejskiej, który jeszcze jesienią (w III kw.) wynosił 2,1 proc. a przed rokiem 2 proc. W skali roku aż 20 z 28 państw członkowskich Unii odnotowało wzrost tego wskaźnika- na czele z Czechami. W Polsce wskaźnik wakatów jest niewiele wyższy niż w Portugalii i Hiszpanii.

Aktualizacja: 18.03.2019 15:10 Publikacja: 18.03.2019 15:01

W krajach Unii nasila się deficyt pracowników

Foto: Adobe Stock

Czechy są również unijnym rekordzistą pod względem wartości wskaźnika wakatów, który porównuje liczbę wolnych miejsc pracy w relacji do łącznej liczby miejsc pracy (tych obsadzonych i tych wolnych). W Czechach ten wskaźnik sięgnął w IV kw. minionego roku 6 proc., czyli był o 1,6 pkt proc. wyższy niż rok wcześniej. Kolejne miejsce w zajmują Belgia i Niemcy (po 3,4 proc.). Polska- pomimo narzekań pracodawców plasuje się w tym zestawieniu pod koniec stawki – konkretnie na 7. miejscu od końca, ze wskaźnikiem wakatów na poziomie 1,1 proc. czyli ponad dwukrotnie niższym od unijnej średniej. Wprawdzie i u nas odsetek wakatów wzrósł w skali roku ale tylko o 0,1 pkt. proc.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rynek pracy
Już nie tylko w okopach. Koreańczycy zaludniają rosyjskie fabryki
Rynek pracy
Polskim firmom już bliżej do idealnego pracodawcy?
Rynek pracy
Już ponad 10 milionów specjalistów ICT w Unii Europejskiej
Rynek pracy
Duży wzrost bezrobocia we Francji
Rynek pracy
HR-owcy dzielą los specjalistów IT. Oni też odczuli wpływ AI
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem