Co szósty z młodych ludzi w krajach Unii Europejskiej nie uczy się, nie pracuje ani nie szkoli - wynika z najnowszych danych Eurostatu za 2018 r. Tę grupę, którą często określa się angielskim skrótem NEET, unijne statystyki oceniają na 16,5 proc. osób w wieku 20-34 lat, czyli ponad 15 mln. W Polsce ich udział jest niemal dokładnie na poziomie unijnej średniej (16,4 proc.).
Co prawda kilka lat dobrej koniunktury w gospodarce i na rynku pracy sprawiło, że teraz ta grupa jest zdecydowanie mniejsza niż jeszcze w połowie tej dekady (w 2015 r. w całej Unii udział NEET sięgał 19,4 proc. zaś w Polsce- niemal 20 proc.), ale nadal jest ogromna.
Cena macierzyństwa
Są tam zarówno bezrobotni, jak również bierni zawodowo - w tym niepełnosprawni i młode kobiety wychowujące dzieci. Bo to kobiety we wszystkich krajach Europy dominują wśród młodych osób 3XNie (choć ich praca w domu i przy wychowaniu dzieci to często zajęcie na etat z nadgodzinami). Tak jest również w Polsce, gdzie podczas gdy mniej niż co dziesiąty z młodych mężczyzn zalicza się do grupy NEET, to wśród jego rówieśniczek prawie co czwarta (23,5 proc.).
Czytaj także: Studenci chcą wysokich zarobków, studentki – stabilnego zatrudnienia