Chociaż po okresie wymuszonego przejścia na zdalną pracę wiele firmy stopniowo odmraża już swoje biura, to zwiększony wskutek pandemii udział pracy z domu może zostać na dłużej. Widać to już w ofertach pracodawców, które znacznie częściej niż jeszcze na początku roku proponują pracę poza biurem.
- Nawet 30 proc. naszych ofert pracy w branżach takich jak: ubezpieczenia, nieruchomości, administracja, e-commerce, marketing oraz sektor usług dla biznesu (SSC/BPO) – już dziś zapewnia częściowy lub pełny wymiar pracy zdalnej - twierdzi Łukasz Dłuski, dyrektor pionu rekrutacji stałej w firmie rekrutacyjnej Devire, dodając, że na elastyczność coraz częściej mogą również liczyć pracownicy HR i księgowości.
Czytaj także: Pandemia zdusiła ofertę letnich staży dla studentów i absolwentów
Według niego, pracodawcy przestali już postrzegać pracę zdalną jako ostateczność lub zło konieczne- pomógł w tym wymuszony w ostatnich miesiącach test zdalnej pracy, z którą oswoiły się i firmy, i pracownicy. Dodatkowo, zwiększaniu udziału zdalnych pracowników sprzyja teraz kryzys, który wymusza na firmach oszczędności np. na kosztach biura.