Praca zdalna przebija się w ofertach pracy

W agencjach zatrudnienia i na portalach rekrutacyjnych przybywa ogłoszeń, które oferują przynajmniej częściową pracę z domu.

Aktualizacja: 29.06.2020 11:25 Publikacja: 29.06.2020 10:57

Praca zdalna przebija się w ofertach pracy

Foto: Podczas epidemii koronawirusa wiele polskich firm przeszło na pracę w formie home office. Źródło: Adobe Stock.

Chociaż po okresie wymuszonego przejścia na zdalną pracę wiele firmy stopniowo odmraża już swoje biura, to zwiększony wskutek pandemii udział pracy z domu może zostać na dłużej. Widać to już w ofertach pracodawców, które znacznie częściej niż jeszcze na początku roku proponują pracę poza biurem.

- Nawet 30 proc. naszych ofert pracy w branżach takich jak: ubezpieczenia, nieruchomości, administracja, e-commerce, marketing oraz sektor usług dla biznesu (SSC/BPO) – już dziś zapewnia częściowy lub pełny wymiar pracy zdalnej - twierdzi Łukasz Dłuski, dyrektor pionu rekrutacji stałej w firmie rekrutacyjnej Devire, dodając, że na elastyczność coraz częściej mogą również liczyć pracownicy HR i księgowości.

Czytaj także: Pandemia zdusiła ofertę letnich staży dla studentów i absolwentów

Według niego, pracodawcy przestali już postrzegać pracę zdalną jako ostateczność lub zło konieczne- pomógł w tym wymuszony w ostatnich miesiącach test zdalnej pracy, z którą oswoiły się i firmy, i pracownicy. Dodatkowo, zwiększaniu udziału zdalnych pracowników sprzyja teraz kryzys, który wymusza na firmach oszczędności np. na kosztach biura.

O nowym trendzie mówią też przedstawiciele czołowych portali rekrutacyjnych. Tomasz Grzechnik, dyrektor Kategorii Praca w Olx potwierdza, że wskutek zmian związanych z pandemią rośnie potencjał ofert z możliwością pracy zdalnej. Na tyle, że w odpowiedzi na te potrzeby Olx wprowadził parametry pracy i rekrutacji zdalnej w wyszukiwaniu. - Dotychczas pojawiło się ponad 3 tys. ogłoszeń oznaczonych jako praca zdalna - dodaje Grzechnik.

W przeprowadzonym na przełomie kwietnia i maja sondażu portalu Gumtree.pl i agencji zatrudnienia Randstad Polska, ponad połowa ankietowanych pracowników była przekonana, że po uspokojeniu się obecnej sytuacji, będą mogli wykonywać część obowiązków zdalnie. Co piąty liczył zaś na całkowite przejście na zdalną formę pracy.

- Są już pierwsi pracodawcy, którzy rezygnują z części swoich przestrzeni biurowych. To jasny sygnał, że niektórzy pracownicy do biur już w ogóle nie wrócą. Bardziej prawdopodobny jednak będzie scenariusz hybrydowy, który uwzględni oczekiwania nowych entuzjastów pracy zdalnej - ocenia Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy w Randstad Polska.

Rynek pracy
Już ponad 10 milionów specjalistów ICT w Unii Europejskiej
Rynek pracy
Duży wzrost bezrobocia we Francji
Rynek pracy
HR-owcy dzielą los specjalistów IT. Oni też odczuli wpływ AI
Materiał Promocyjny
Zawód z misją, nie tylko z cyferkami. Kim naprawdę jest biegły rewident?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rynek pracy
Zatrudnienie spada od sześciu kwartałów