Reklama
Rozwiń

Brazylia: płaca minimalna po staremu

Prezydent Brazylii Dilma Roussef zaczęła z problemami drugą kadencję, bo obiecała cięcie kosztów, ale jej minister wycofał się z planu zmiany sposobu liczenia płacy minimalnej

Publikacja: 05.01.2015 14:25

Brazylia: płaca minimalna po staremu

Foto: Bloomberg

Minister planowania Nelson Barbosa oświadczył dziennikarzom pierwszego dnia urzędowania, że zamierza skierować do Kongresu projekt ustawy o zmianie systemu indeksacji płacy minimalnej od 2016 r. Następnego dnia opublikował na resortowej stronie internetowej notkę, że obecna formuła zostanie utrzymana.

Barbosa został zmuszony w do wycofania się ze swego planu, po skargach kierowanych do pani prezydent przez związki zawodowe więc kazała mu wycofać się - podał dziennik "O Globo".

Formuła wyliczania płacy minimalnej oparta na wzroście cen artykułów konsumpcyjnych plus wzroście PKB w ostatnich 2 latach, miała zapewnić osobom o niskich zarobkach wsparcie powyżej inflacji. System miał jednak wpływ nie tylko na najniższe zarobki. Ponieważ emerytury i niektóre płace w sektorze publicznym są wielokrotnością płacy minimalnej, podwyżka tej ostatniej mogłaby wywołać efekt kaskadowy w wydatkach budżetu i rozkręcić inflację.

Znaczna większość Brazylijczyków żyje z pensji i z obowiązkowych świadczeń (emerytur), więc wielu ekonomistów twierdzi, że kontrolowanie podwyżek płacy minimalnej albo zmiana sposobu jej wpływu na emerytury ma zasadnicze znaczenie dla ograniczenia wydatków z budżetu.

Barbosa wszedł do obecnego rządu jako z jeden z grupy rynkowo nastawionych przedstawicieli resortu finansów, gospodarki i banku centralnego, którzy będą w stanie zapanować nad wydatkami państwa i odzyskać zaufanie inwestorów w czasie, gdy gospodarka kraju mocno zwolniła.

Zgodnie z obecną formułą pani prezydent może ogłosić podwyżkę płacy minimalnej w 2015 r. o 8,8 proc. do 788 reali (293 dolarów) miesięcznie z 724 w 2014 r. Nowa stawka odpowiada roczny zarobkom 10 480 reali po doliczeniu obowiązkowych premii rocznej i ekwiwalentu za urlop. Wszyscy pracujący Brazylijczycy mają prawo do miesiąca płatnego urlopu.

Rynek pracy
Wysokie zarobki po studiach magisterskich? Kto zarabia najwięcej już w pierwszym roku
Rynek pracy
Polscy pracodawcy polubili Kolumbijczyków
Rynek pracy
Krótszy tydzień pracy? Dopiero w przyszłym roku, ale wkrótce ruszą zapisy
Rynek pracy
Talibowie na saksach w Rosji. Kto jeszcze pracuje w rosyjskich fabrykach?
Rynek pracy
Zagadka rynku pracy. Bezrobocie spada, ale plany zwolnień grupowych rosną