Reklama

Jak powstrzymać odpływ talentów

Choć w ubiegłym roku mniej Polaków wyemigrowało na stałe za granicę, nie widać spadku chęci do zarobkowych wyjazdów na Zachód.

Publikacja: 01.09.2015 22:00

Jak powstrzymać odpływ talentów

Foto: PhotoXpress

W minionym roku 28 tys. Polaków wyemigrowało za granicę na stałe – wynika z najnowszych danych GUS. W porównaniu z 2013 r. liczba takich wyjazdów spadła o prawie 13 proc., ale nadal była jedną z największych w ostatnich latach. Na razie nie wiadomo, ilu Polaków przebywało w zeszłym roku czasowo w innych krajach (W 2013 r. było ich ponad 2,2 mln).

Jednak z badań opinii wynika, że mimo poprawy na rynku pracy chęci do wyjazdów zarobkowych znacząco nie maleją, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Wiosną tego roku w raporcie Work Service aż 63 proc. Polaków do 35. roku życia deklarowało, że rozważa emigrację zarobkową, do której skłania ich nie tylko perspektywa lepszych zarobków, ale również wyższy standard życia i lepsze perspektywy rozwoju zawodowego na Zachodzie. Badanie wykazało też, że wpływ na decyzje migracyjne może mieć geopolityka – prawie co trzeci Polak oceniał, że jego chęć do wyjazdu mogłoby zwiększyć zaostrzenie konfliktu na Ukrainie, a niemal czterech na 100 już mówiło o takim wpływie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Rynek pracy
Których umiejętności pracowników nie zastąpi AI? Znamy wyniki badania
Rynek pracy
Milenialsi najczęściej myślą o zmianie pracy
Rynek pracy
Pracownicy wiedzą, jaki ma być dobry pracodawca, ale nie zawsze go znajdują
Rynek pracy
Barometr Talentów 2025. Poznaliśmy nastroje pracowników w Polsce
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Rynek pracy
Specjalista z kompetencjami AI łatwiej znajdzie pracę i więcej zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama