Aktualizacja: 01.09.2015 22:00 Publikacja: 01.09.2015 22:00
Foto: PhotoXpress
W minionym roku 28 tys. Polaków wyemigrowało za granicę na stałe – wynika z najnowszych danych GUS. W porównaniu z 2013 r. liczba takich wyjazdów spadła o prawie 13 proc., ale nadal była jedną z największych w ostatnich latach. Na razie nie wiadomo, ilu Polaków przebywało w zeszłym roku czasowo w innych krajach (W 2013 r. było ich ponad 2,2 mln).
Jednak z badań opinii wynika, że mimo poprawy na rynku pracy chęci do wyjazdów zarobkowych znacząco nie maleją, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Wiosną tego roku w raporcie Work Service aż 63 proc. Polaków do 35. roku życia deklarowało, że rozważa emigrację zarobkową, do której skłania ich nie tylko perspektywa lepszych zarobków, ale również wyższy standard życia i lepsze perspektywy rozwoju zawodowego na Zachodzie. Badanie wykazało też, że wpływ na decyzje migracyjne może mieć geopolityka – prawie co trzeci Polak oceniał, że jego chęć do wyjazdu mogłoby zwiększyć zaostrzenie konfliktu na Ukrainie, a niemal czterech na 100 już mówiło o takim wpływie.
Są pokorni, nieroszczeniowi, pracowici, przygotowani na najgorsze warunki i najniższą płacę. Koreańczycy z Półno...
Różnice między oceną najbardziej atrakcyjnych pracodawców a firm, w których pracujemy, są teraz znacząco mniejsz...
Globalne przyspieszenie cyfryzacji pobudza unijny rynek pracy w IT. W ubiegłym roku liczba zatrudnionych tam pro...
Bezrobocie we Francji skoczyło w I kwartale 2025 r. o 8,7 proc. wobec IV kwartału 2024 r. - z 3,1 mln do 3,4 mln...
Wybór ofert pracy w HR jest teraz o połowę mniejszy niż w pierwszych latach po pandemii. I podobnie jak w IT, ro...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas