W minionym roku 28 tys. Polaków wyemigrowało za granicę na stałe – wynika z najnowszych danych GUS. W porównaniu z 2013 r. liczba takich wyjazdów spadła o prawie 13 proc., ale nadal była jedną z największych w ostatnich latach. Na razie nie wiadomo, ilu Polaków przebywało w zeszłym roku czasowo w innych krajach (W 2013 r. było ich ponad 2,2 mln).
Jednak z badań opinii wynika, że mimo poprawy na rynku pracy chęci do wyjazdów zarobkowych znacząco nie maleją, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Wiosną tego roku w raporcie Work Service aż 63 proc. Polaków do 35. roku życia deklarowało, że rozważa emigrację zarobkową, do której skłania ich nie tylko perspektywa lepszych zarobków, ale również wyższy standard życia i lepsze perspektywy rozwoju zawodowego na Zachodzie. Badanie wykazało też, że wpływ na decyzje migracyjne może mieć geopolityka – prawie co trzeci Polak oceniał, że jego chęć do wyjazdu mogłoby zwiększyć zaostrzenie konfliktu na Ukrainie, a niemal czterech na 100 już mówiło o takim wpływie.
Problemy z emigracją zarobkową młodych, często wykształconych kadr ma nie tylko Polska, ale również inne kraje regionu. Nic więc dziwnego, że kwestia migracji jako wyzwania dla gospodarki i dla zarządzania kapitałem ludzkim będzie jednym z głównych tematów międzynarodowej konferencji – Human Capital Economy CEE Congress – którą w 7–8 października organizują w Warszawie „Rzeczpospolita", MMC Polska i Pracodawcy RP.
– Niegasnąca od lat skala emigracji Polaków, a do tego zmiany demograficzne, nieuchronnie zmierzające w kierunku starzenia się społeczeństwa, w perspektywie kolejnych lat zmniejszą poziom kapitału ludzkiego na naszym rynku pracy i postawią go przed dużymi wyzwaniami. Kluczowym zadaniem pracodawców będzie zatrzymanie pracowników poprzez inwestowanie w ich warunki pracy. Na znaczeniu zyska także przyciąganie specjalistów z zagranicy, których talenty i wiedza pomogą w rozwoju polskiej gospodarki. To zrodzi coraz większą rywalizację o pracowników, bo w gospodarce opartej na wiedzy to kapitał ludzki jest kluczowy w zapewnieniu przewagi konkurencyjnej – podkreśla Tomasz Misiak, prezydent rady nadzorczej Work Service, która jest głównym partnerem strategicznym kongresu. Konferencję otworzy debata oksfordzka, podczas której swoje opinie w kwestii migracji skonfrontują minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz i Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.
Organizatorzy planują, że Human Capital Economy CEE Congress, będący największym w Polsce wydarzeniem łączącym tematykę ekonomii i HR, stanie się platformą dialogu o kluczowych problemach gospodarki europejskiej i roli kapitału ludzkiego w jej rozwoju. Tym bardziej że wśród uczestników konferencji są zarówno politycy, liderzy biznesu, eksperci, jak i praktycy zarządzania zasobami ludzkimi z całego regionu.